A Központi Statisztikai Hivatal előzetes 3,2 százalékos növekedésről árulkodó adata szinte minden elemzői várakozást meghalad (a Raiffeisen elemzői például 3 százalékot prognosztizáltak a minap). Sőt, a tavalyi utolsó negyedév 2,9 százalékos növekedésénél is jobb lett, vagyis gyorsuló trendet láthatunk.
Ilyen lendületes emelkedésre 2006 harmadik negyedéve óta nem volt példa, amikor 3,8 százalékkal bővült a gazdaságunk teljesítménye. A meglepetés tehát megszületett, ahogy arra az mfor.hu számított, felvezető cikkünkben ugyanis úgy véltük: könnyen lehet, hogy meglepődünk a mai adat láttán.
A tavalyi utolsó negyedévhez viszonyítva is látványos, 1,1 százalékos volt a növekedés mértéke, ami meghaladja a 2013 év végi 0,7 százalékot.
Az, hogy mindezzel mire jutunk uniós szinten, 11 órakor derülhet ki az Eurostat statisztikájából. Annyi azonban már biztos, hogy a német gazdaság is a magyarhoz hasonlóan várt feletti teljesítményt produkált, hiszen az előrevetített 2,2 helyett 2,5 százalékkal bővült az első negyedévben. A francia GDP viszont csak stagnálásra volt képes az első három hónapban előző évhez viszonyítva.
Igaz ugyan, hogy ezek még csak előzetes adatok, és a részletekre még közel 1 hónapot várnunk kell, az a havi KSH-adatokkal rendelkező főbb ágazatok első háromhavi teljesítménye után sejthető, hogy a mostani növekedésünk a korábbiaknál már szélesebb bázisú lehetett. A felhasználói oldalon például nem igazán lehetett olyan terület, amely visszaesést szenvedhetett el: a kiskereskedelmi statisztikák alapján sem a háztartások fogyasztása, az EU-transzerferek és az NHP miatt sem a beruházások, a költségvetési adatok alapján pedig miatt a kormányzati fogyasztás sem mérséklődhetett.
Termelői oldalon pedig az ipar és az építőipar is egyaránt nagyobb fokozatra kapcsolt 2014 január-márciusa között.
Megörült a forint is
A kedvező GDP-adat hatására a forint az euróval szemben hirtelen erősödésnek indult. Az adat megjelenése előtti enyhe gyengülés, mely 303,8-ig vitte az árfolyam, megfordult, majd a GDP egy lendülettel 302,5-ig erősítette a hazai fizetőeszközt.
Mit mond erre az NGM?
"Az előző két negyedévben kibontakozó növekedés egyre határozottabban egy kiegyensúlyozottabb, egészségesebb szerkezetű gazdaságot jelez, ami abból látszik, hogy a jelentős exporttöbblet mellett a belső kereslet is komoly húzóerőt jelentett. Fontos hangsúlyozni, hogy a növekedés gyorsulása mellett az egyensúlyi mutatók tovább javultak: a folyó fizetési mérleg masszív többletet mutat, az államháztartási hiány továbbra is 3% alatt maradt.
Az erőteljes növekedés mögött egyrészt a háztartások fogyasztása áll, amit a kedvező inflációs folyamatokon, valamint a foglalkoztatottság bővülésén keresztül a reáljövedelmek emelkedése is támogatott. Másrészt a beruházási dinamika erősödése figyelhető meg, ami elsősorban a vállalati szektor növekvő aktivitásával, illetve az uniós források gyorsuló felhasználásával függ össze.
A gazdasági gyarapodás a munkaerőpiacra is kedvezően hat, (...) melyhez a versenyszféra is egyre jelentősebb mértékben járul hozzá. A gazdaság növekedése a jövedelmek emelkedését is maga után vonja, ami a háztartások jövőbeli fogyasztási kiadását is emeli.
Összességében az első negyedéves adatok alátámasztják, hogy a magyar gazdaság egészséges, fenntartható pályára állt, ami az elkövetkező negyedévekben is fennmaradhat. A vártnál kedvezőbb első negyedéves GDP-adatok tükrében a magyar gazdaság 2014-es növekedése 0,3-0,6 százalékponttal meghaladhatja a Konvergencia Programban prognosztizált 2,3%-os mértéket. A kedvező kilátásokat egyaránt megalapozzák az ipar, illetve az építőipar rendelésállományának adatai, az üzleti bizalom fokozatos javulása, valamint a beruházási hajlandóság emelkedése."
A közleményében a tárca megjegyzi: a nemzetközi adatokat ma délben hozzák nyilvánosságra, de az előzetes információk alapján hazánk ezzel a teljesítménnyel az Európai Unió és a régió élvonalába tartozik.
mfor.hu