"Mindenkit meg fogunk keresni személyesen, mindenkivel meg szeretnénk állapodni" - mondta Gresa István, az OTP vezérigazgató-helyettese a bank sajtóbeszélgetésén. Hozzátette: a bank nem kívánja eladni követeléseit, nem alkalmaz majd ügynököket, csak saját cégén keresztül, saját szakemberekkel dolgozik a moratórium feloldása után. A bank szakemberei szerint ha valaki a 180 forintos árfolyamrögzítést választja a frank esetében, akkor 2015 után akár havi 4500 forinttal is növekedhetnek a terhei, ha ilyen erős marad a frank, mint most.
Túl sokan akartak saját lakást
2007-ben kevesen gondolták, hogy a válságnak ilyen hatásai lesznek, az OTP-nél sem számítottunk arra, hogy ilyen kihívásokkal kell szembenéznünk - mondta Gresa István. Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint sok országban, ahol a devizahitelezés jelentős volt, problémát okozott a nemzeti deviza gyengülése, emellett további komoly kihívást jelent a tartósan magas munkanélküliség.
"Érdemes kiemelni, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a bérlakások aránya. 92 százalék önmaga akarja megoldani a lakhatását, holott közülük sokaknak erre nem lenne lehetőségük" - hangsúlyozta Gresa. A szakember szerint további problémát okozott a magas jelzáloghitel-állomány a banki portfóliókon belül, a teljes bankrendszerben ez az arány 64 százalék, míg az OTP esetében 53 százalék.
Az OTP vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy a legtöbb pénzintézet eddig is alkalmazott adósvédelmi programokat, tömegesen strukturáltak át hiteleket. Gresa kiemelte, hogy a kormány hétfőn bejelentett csomagja szervesen illeszkedik az OTP adósvédelmi programjába, 2007 és 2010 között a moratórium előtt összesen négy ügyfelet lakoltattak ki.
"A kilakoltatási moratórium miatt bizonytalanság volt a piacon a fedezetek érvényesíthetőségével kapcsolatban. Emellett sok ügyfél egy komoly mentőcsomagot várt, arra számított, hogy a hitelüket el fogják engedni, de egy ilyen teljes konszolidáció nem oldható meg, figyelembe kell venni, hogy a piacgazdaságnak vannak adott játékszabályai" - mondta Gresa István.
Nem készülnek további veszteségekre
A nemfizető hitelek után a bank komoly céltartalékot képezett az ingatlanfedezeten felül, a teljes bankrendszerben ez a fedezettség 27 százalék, míg az OTP esetében 45 százalék felett van - emelte ki Gresa István. "A magas fedezettség és a hitelek mögött álló ingatlanok miatt nem számítunk további veszteségre a bedőlt hitelekkel kapcsolatban" - tette hozzá.
Az OTP vezérigazgató-helyettese kiemelte: jogilag mintegy tízezer hitel esetében kezdeményezhetne végrehajtást a bank a moratórium feloldása után. "Mindenkivel meg szeretnénk állapodni, minden érintett ügyfelet személyesen fogunk felkeresni, hogy megvizsgáljuk a lehetőségeket" - hangsúlyozta. A kormány és a Bankszövetség döntése értelmében júliustól októberig csak a 30 millió forint feletti, legalább 20 millió forint hitellel terhelt ingatlanok esetében kezdeményezhető a végrehajtás, Gresa István szerint az OTP portfóliójában jelenleg mintegy negyven olyan hitel van, melyek mögött 20 millió forint feletti összeg áll, azaz első körben csak nekik kell félteniük a lakásukat.
Szeptembertől jöhet a fix árfolyam
Az OTP nem kívánja eladni a követeléseket, elutasítja a nála jelentkező behajtócégeket, saját cégével, az OTP Faktoringgal oldja meg a behajtást - hangzott el a sajtóbeszélgetésen. "Hiszünk abban, hogy a most önhibájuk kívül nehéz helyzetbe került ügyfelek később helyre tudják állítani anyagi helyzetüket" - emelte ki Gresa István. A szakember hozzátette: az OTP nem alkalmaz majd ügynököket, csak saját szakembereivel bonyolítják a tárgyalásokat a bajba jutott ügyfelekkel.
Mindezek mellett ha minden tárgyalási lehetőség kimerül, akkor az OTP profi ingatlanszakértőkkel fogja felbecsültetni a lakást, ha pedig az árverésen valaki feltűnően áron alul venné meg, akkor a bank leányvállalatán keresztül megjelenhet vevőként - vázolták fel a szerdai sajtóbeszélgetésen.
"A kormány ígéretei szerint a hónap végére megszülethet minden szükséges jogszabály, azonban kell majd még néhány hónap, hogy a bankok felkészülhessenek" - mondta újságírói kérdésre Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója, aki a Bankszövetség alelnöke is. A szakember szerint szeptemberre alkothatják meg a körülményeket, akkortól fizethetik az ügyfelek 180 forintos frank után a törlesztőrészletet.
Ha 2015-ig folyamatosan 220 forint körüli frankárfolyammal számolunk, akkor a gyűjtőszámlán lévő összeg utána nagyjából 4500 forintos pluszterhet jelent majd azoknak az ügyfeleknek, akik kérik az árfolyamrögzítést, de ez a teher még csökkenthető a futamidő meghosszabbításával. Gyuris szerint akár az adósok fele is kérheti az árfolyamrögzítést, sok függ majd attól, hol lesz éppen a frank ősszel.
Beke Károly
mfor.hu