4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután a demokraták uralta szenátus lesöpörte a republikánusok költségvetési kiadások lefaragását célzó javaslatát, a két nagy párt illetékesei, és Obama elnök szerint is kérdésessé vált, hogy sikerül-e megegyezésre jutni az adósságplafon kérdését illetően.

Kívülről úgy tűnhet, a republikánusok számára a jelenlegi gazdasági helyzet kezelése – amely magában foglalja az egyre sürgetőbb adósságplafon emelési kérdést – fontosabb, mint a demokratáknak. Erre utal, hogy a demokrata többségű amerikai szenátus pénteken 51-46 arányban elvetette a republikánusok uralta képviselőház által a héten elfogadott törvénytervezetet, amely jelentős költségvetési megszorításokat irányzott elő és az alkotmányban rögzítené a kiegyensúlyozott költségvetés követelményét. Ráadásul a demokrata "többségi vezető" (magyar viszonyok mellett a frakcióvezetőnek megfelelő poszt) Harry Reid javaslatára a felsőház hétvégi ülését törölték.

"Forró hétvége elé nézünk Washingtonban" - reagált a történtekre a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner, aki előzetesen és még pénteken is egyeztetett a megoldásról Barack Obama elnökkel. Pletykák voltak arról is, hogy a felek olyan kompromisszum felé közelítettek, amely tíz év alatt 3 ezer milliárd dolláros megtakarítást hozna, az adórendszernek az év végéig végrehajtandó átalakítása következtében pedig a kincstár ezer milliárd dollár plusz bevételhez jutna. Boehner azonban pénteken cáfolta, hogy erről megállapodott volna az elnökkel.

A szenátus lépését követően újabb egyeztetésekre kerülhet sor, ám az elutasítás után mind Boehner, mind az elnök kétségeit fejezte ki a megállapodást illetően. A republikánusok ugyanis előzetesen kijelentették, hogy az adósságplafon emelését csak abban az esetben fogják támogatni, ha egyúttal a költségvetés helyzetének stabilizálásáról is meg tudnak állapodni. Ennek jegyében született egy kompromisszumos javaslat, mely Obama támogatását is bírta. A tervezet tíz éven belül 3700 milliárd dollárral csökkentené az amerikai államadósságot, ezen felül 1200 milliárd dollárnyi új bevétellel is számolt.

A demokraták lépésére a már idézett John Boehner éles kirohanást intézett. Mint kifejtette, a republikánusok keményen dolgoznak, javaslatokat készítenek, törvényeket szavaznak meg. Eközben a demokraták semmit sem tesznek. Képtelenek arra, hogy abbahagyják az amerikai emberek pénzének pazarlását, ráadásul az ennek megakadályozását szolgáló kezdeményezéseket is eltiporják.

Természetesen az elnök sem kerülhette ki a témát, és megszóltat pénteken a történtek kapcsán. A fizetési kötelezettség elmulasztása nem lehet alternatíva - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök pénteken a Marylandi Egyetemen a deficitcsökkentésről és az adósságplafon emeléséről a kongresszus vezetőivel folytatott tárgyalásokról.

Az elnök kijelentette, hogy az adósságplafont mindenképpen emelni kell, mert ha az amerikai kormány - a történelemben először - fizetésképtelenné válna, az felhajtaná a kamatlábakat, ami a deficit további növekedésékez vezetne. Egy kérdésre válaszolva, amely azt feszegette, hogy az amerikai alkotmány 14. kiegészítése nem biztosít-e lehetőséget a számára, hogy a kongresszus beleegyezése nélkül, elnöki rendelettel emelje meg az adósságplafont, Barack Obama kijelentette, hogy a jogászai szerint ez nem egy "nyerő érv", idézte a beszédet az MTI.

Obama megismételte, hogy a deficitet továbbra is "kiegyensúlyozott megközelítéssel", vagyis a kiadások csökkentése mellett a szövetségi bevételeknek a - republikánusok által ellenzett - növelésével kívánja csökkenteni. Hangsúlyozta, hogy inkább az olajtársaságoknak és fedezeti alapok vezetőinek nyújtott adókedvezményeket csökkentené az oktatás finanszírozása helyett.

Amennyiben a mélyen megosztott kongresszus nem emeli meg a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságlimitet, akkor - a pénzügyminisztérium korábbi bejelentése szerint - a kormány augusztus 2-tól képtelen lesz törleszteni a hiteleit.

Obama - aki médiaforrások szerint elképzelhetőnek tartja egy áthidaló, rövid távú kompromisszum elfogadását is - sürgette, hogy a kongresszus hagyja jóvá a bér-adócsökkentés meghosszabbítását, és ratifikálja a Dél-Koreával, Panamával és Kolumbiával kötött kereskedelmi megállapodásokat, mindez szerinte "azonnali lendületet" adna az amerikai gazdaságnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!