3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közelebb áll a valósághoz az Európai Uniónak az idei magyar gazdasági növekedésre vonatkozó 2,3 százalékos előrejelzése, mint az OECD kedden nyilvánosságra hozott 2 százalékos prognózisa a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára szerint.

Cséfalvay Zoltán, aki részt vett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keddi, párizsi miniszteri értekezletén, az MTI-nek telefonon elmondta: az OECD rendkívül óvatosan látja a gazdasági növekedés lehetőségeit, nem csak Magyarországon, de világszerte is. Hozzátette: az a benyomása, mintha a szervezet a gazdasági válság előtt túlértékelte volna a növekedés lehetőségeit, most pedig alulbecsüli.

Kapcsolódó cikk:
Nem hisz az OECD Orbánék adósságharcában

Azt az OECD főtitkára is hangsúlyozta, hogy a világgazdaság kilábal a recesszióból, a növekedés láthatóan elindult - mondta. Hozzátette, hogy ugyanakkor még nagyon sok olyan maradvány van a válságból, amellyel meg kell küzdeni. Ezek között Cséfalvay Zoltán a magas munkanélküliséget, a hitelezés lassú beindulását és a növekedés alacsony szinten való stabilizálódását emelte ki, amelyek még a globális gazdaságok számára is problémát jelentenek.

Az OECD előrejelzése szerinti 2014-es 2 százalékos GDP-növekedés alacsonyabb az Európai Bizottság (EB) és a magyar kormány 2,3 százalékos előrejelzésénél. Néhány gazdaságelemző még ennél is magasabb növekedést jelzett 2014-re, de a 2 százalékos bővülési ütem is jóval magasabb az eurózóna átlagánál - jegyezte meg. Véleménye szerint az OECD nem vette figyelembe azt, hogy Magyarországon lezajlott a fiskális konszolidáció, az államháztartási hiány stabilan 3 százalék alatt tartható, az államadósság szintje is csökkenthető. Ez azt is jelzi, hogy nincs az a pénzügyi konszolidációs nyomás a magyar gazdaságon ami az elmúlt években megvolt, és a növekedést visszafogta.

Szavai szerint a kétnapos miniszteri értekezleten szó esett arról is, hogy milyen az üzleti környezetet, a vállalkozásokat vagy az oktatás-szakképzés erősítését elősegítő szabályozási reformokra van szükség a nagyobb növekedés eléréséhez. Ezek közül jó néhány Magyarországon már megtörtént - mondta.

"Úgy gondolom, hogy az OECD-nél optimistábbak lehetünk" - fogalmazott. Rámutatott arra is, hogy az államháztartási hiány esetében az OECD is azzal számol, hogy tartósan a GDP 3 százaléka alatt marad, és az államadósság szintje is stabilizálódik. Magyarország számára a globális értékláncokat illetően továbbra is az a kérdés, hogy hogyan tud az ország magasabb hozzáadott értéket előállítani - hangsúlyozta az államtitkár.

A párizsi székhelyű szervezet minden évben megrendezi miniszteri szintű tanácsülését, amely a szervezet legmagasabb döntéshozatali fóruma, idén május 6-7-én tartották az ülést. Az esemény elnöke idén Japán, míg az Egyesült Királyság és Szlovénia alelnöki feladatokat látnak el. Az értekezlet fő mottója, Sokktűrő gazdaság és inkluzív társadalom: a fenntartható, kiegyensúlyozott és inkluzív növekedés körülményeinek biztosítása. (Resilient Economies and Inclusive Societies: Empowering people for jobs and growth). A miniszteri értekezlet olyan szakpolitikákra fókuszál, amelyek segítik a növekedést és foglalkoztatást, kezelik a befogadó növekedésre való áttérést, csökkentik az egyenlőtlenségeket és visszaállítják a kormányzatba vetett bizalmat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!