3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az átlátható és kiszámítható adórendszer fontosságát hangsúlyozták az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) keddi, regionális adókonferenciájának résztvevői kedden. A bankadóval kapcsolatban egyetértettek abban: nehéz egyszerre bővíteni a hitelezést és növelni a tőkét, miközben a bankadó a nyereségességet csökkenti.

Eleni Koulanakis Tsakopoulos, az USA magyarországi nagykövete a konferencián a vállalati szakemberekhez hasonlóan hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy az adórendszer stabil, kiszámítható legyen. Úgy vélekedett, az, hogy Magyarország koordináció nélkül vezette be a krízisadókat, megnehezíti az adóstratégiák kidolgozását. A magyar kormány strukturális reformjának szerkezete a nagykövet szerint nagyon jó. Hozzátette: bízik abban, hogy a kormány hallja a befektetők kéréseit is.

Az unió a pénzügyi szektorban tíz különböző adórendszert vezetett be; a bankadóval kapcsolatban mindenki azt kérdezi, hogy meddig marad, eltűnik-e egyáltalán - mondta Paul Grocott, a PwC partnere. Michael Lukacs, a GE Capital Global Banking adóigazgatója úgy vélekedett, a legérdekesebb kérdés az, hogy mit akarnak elérni a kormányok az adópolitika segítségével. Hozzátette: a koordináció segítene az átláthatóság megteremtésében.

John Neill az UniCredit Bank Austria képviseletében kifejtette: a bankoknak hozzá kell járulniuk a krízisből kilábaláshoz, ám szeretnék ők is túlélni ezt az időszakot. A hitelintézetek a költségoldalon mindent megtesznek, amit lehet, a nap végén azonban valakinek - a részvényeseknek, az ügyfeleknek, az alkalmazottaknak - fizetnie kell - jelentette ki. Az UniCredit szakértője szerint összehangolt európai megközelítésre volna szükség.

Magyarországon az első bankadót hét éve vezették be - mutatott rá Kurucz-Váradi Károly, az OTP Bank igazgatója. Az OTP a többi bankhoz hasonlóan megérti, hogy a válság időszakában hozzá kell járulni az állami deficit csökkentéséhez, fontos azonban, hogy az ágazat tudjon kalkulálni, tudja, hogy az "ideiglenes" időszaknak mikor lesz vége - mondta.

A szakértők szerint ellentmondásos a kormányok hitelezés bővítésére vonatkozó elvárása az adók emelése közepette. Az UniCredit képviselője szerint nehéz ugyanannyit vagy többet hitelezni, mint korábban, s közben emelni a tőkét is.  Hozzátette: az áfa is óriási teher - az összes nem levonható áfa akkora összeget tesz ki, mint a bankadó -, amiről tárgyalni kellene. A Citibank szakértője a hitelezés szűkülése kapcsán rámutatott: a bankadó a likviditást és a nyereségességet is szűkíti.

Az OTP Bank képviselője a hallgatóságból érkező, a Széll Kálmán Tervre vonatkozó kérdésre kifejtette: az elmúlt húsz évben nem volt hasonló terv, amely megpróbált volna teljes képet alkotni a magyarországi helyzetről, arról, hogy milyen lépéseket kell megtenni az elkövetkezendő években. Ehhez a PwC partnere hozzáfűzte: pozitív, hogy a kormány beismeri, hogy bizonyos lépéseket meg kell tenni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!