2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországnak alacsonyabb ágazati és a pénzügyi szektorra kivetett különadókat kellene meghatároznia a növekedés fellendítése és egy új üzleti környezet létrehozása érdekében - derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett elemzéséből.

2010 óta a háztartásokra közvetlenül kivetett terhek növelése helyett Magyarország a pénzügyi, energia-, távközlési- és kiskereskedelmi ágazatra vetett ki különadókat, mellyel a költségvetési lyukakat foltozták be. Ezen adóintézkedések segítségével a kormány 3 százalék alatt tarthatja a költségvetési hiányt és jó eséllyel indul a jövő évi parlamenti választásokon is.

"A fiskális konszolidáció útján halad Magyarország, hogy megteremtse a fenntartható növekedés alapjait, a közlegő választás pedig hasznos lehet az adórendszer, ezen belül is az egyes szektorokra kivetett különadók csökkentésének felülvizsgálata szempontjából. Különösen a pénzügyi szektorra kivetett adók esetében, mellyel új üzleti környezetet lehetne kialakítani" - véli az Európai Bizottság.

Kiemelik, hogy bár Magyarország folyó fizetési mérlege többletet mutat, a hazai kereslet csökken, és a gyors mérséklődése a vállalati hitelkínálatnak hozzájárult a történelmileg is alacsony beruházásokhoz. Mindez növelte hazánk sebezhetőségét, csökkentette a potenciális növekedési kilátásokat és tartósan magas szinten stabilizálta a munkanélküliséget, ami csak nehezebbé teszi a költségvetési konszolidációt. Bár a tanulmány hozzáteszi még a csökkenő államadósságot is,  megjegyzik az átvett magánnyugdíjpénztári vagyon nagy szerepét is ebben a folyamatban. Az elemzés szerint továbbra is fennáll a makrogazdasági egyensúlytalanság, amely megfigyelést és határozott politikai lépéseket igényel.

Magas külső és belső adósság és az alacsony gazdasági növekedés miatt Magyarország továbbra kis van téve a hirtelen, kedvezőtlen piaci hangulatváltozásnak - tették hozzá. Az ország úgy lenne képes csökkenteni a sérülékenységét az külföldi befektetőkkel szembeni vonzerejének és a banki hitelezés visszaállításával.

Az Európai Bizottság 13 olyan ország - a többi között Magyarország - gazdaságát vette górcső alá, amelyeknél korábban a makrogazdasági egyensúly megbomlását állapította meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!