79,7 százalékos államadósságot jósol nekünk az OECD 2014-re, és ennél mindössze 0,2 százalékponttal alacsonyabbat a jövő évre. (2013 december végén 79,2 százalékon álltunk.) Ezek szerint a szervezet nem osztja a magyar kormány optimizmusát, és nem hisz a kormányzat adósságharcában. A szervezet 0,6 százalékponttal felülbecsüli a magyar kormány idei konvergencia programjában leírt célokat. Nincs ezzel másként egyébként az Európai Bizottság sem, amely tegnap közölte, 2014-re 80,3, jövőre pedig az OECD-hez hasonlóan 79,5 százalékot prognosztizál. Vagyis Brüsszel szerint is bukjuk idén az adósságharcot.
Az OECD felhívja a figyelmet arra, hogy a forint további leértékelése növeli mind a lakossági, mind pedig az államadósságot. A kitettségünket ugyanis fokozza a devizaadósság magas aránya az árfolyamingadozások miatt.
Az államháztartási hiány mértéke ugyanakkor 2,9 százalék lesz az idén és jövőre is, vagyis sikerül 3 százalék alatt tartanunk a rátát. Az OECD ezzel lényegében megerősítette a kormány előrejelzését, bár 2015-ben kissé pesszimistább forgatókönyvvel számol.
A magyar infláció az OECD szerint idén még alacsony marad (0,5 százalék), azonban jövőre 2,8 százalékra nő. Ezek a mutatók nagyjából egybecsengenek a magyar kormány előrejelzésével. A maginfláció 3 százalék közelében marad a bérek visszafogása és a ciklikus lazítás eredményképpen.
Az OECD szerint mérsékelt fellendülés várható az országban, idén 2, jövőre 1,6 százalékos gazdasági növekedés lehet, amely részben az export emelkedésének tudható be. A szervezet jóslata szerint idén, a tavalyihoz hasonlóan 5,3, jövőre 5,4 százalékos lehet a kivitel bővülése. Ugyancsak segítheti a magyar GDP emelkedését a magánberuházások volumenének bővülése is. Az OECD ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a bizonytalan üzleti környezet miatt ez utóbbi növekedési üteme mérséklődhet és az MNB növekedési hitelprogramja, valamint az alacsony alapkamat csak részben enyhítheti a negatív hatásokat.
Az import növekedési üteme egyébként idén 4,6 százalékra mérséklődik, jövőre viszont 5 százalékra gyorsul.
A munkanélküliséget 8,7 százalékra teszi az OECD 2014-re és minimális, 0,2 százalékpontos emelkedést jósol jövőre. Ebben úgy tűnik, hogy a szervezet osztja a hazai optimista hozzáállást, bár számol a közfoglalkoztatottak számának nagymértékű emelkedésével.
(forrás: OECD)
A jelentés szerint Magyarország továbbra is sérülékeny a globális pénzügyi turbulenciákkal szemben, és habár erősek a nemzetközi kapcsolatainak, az ukrán helyzet visszavetheti a növekedésünket. Az OECD megállapítja, hogy a magánvállalatok, különösképpen a bankok működési környezetének javítása ösztönözheti a beruházásokat és ezzel együtt a növekedést is. Emellett a bankok hitlezési tevékenységének tartóssá válásához szükség van a kedvezőbb működési környezet, illetve a banki mérlegek további tisztítására is.
Világgazdasági kilátások
A globális gazdaság bár növekedni fog a következő két évben, az OECD szerint sürgősen csökkenteni kell a munkanélküliséget és a válság más hagyatékait. A világgazdaság az idén 3,4, jövőre 3,9 százalékkal nőhet, míg a tagországok GDP-je 2,2 és 2,8 százalékos bővülést mutathat.
A legnagyobbak között az USA idén 2,6, jövőre pedig 3,5 százalékkal nőhet. Az euróövezetben ez az arány 1,2 és 1,7 lesz az OECD előrejelzése szerint. Kína gazdasága 7,5 százalékkal nő majd idén és jövőre is.
A munkanélküliség bár csökken az OECD országokban, még így is kb. 44 millióan lesznek munka nélkül 2015 végére, amely 11,5 millióval több, mint a válságot megelőző időszakban.
Szász Péter
mfor.hu