3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Látszólagosan javult a helyzet az USA-ban az eladósodottságot tekintve, a hitelállomány ugyanakkor nem csökkent, csak a háztartásoktól egy része átkerült az államhoz. Az kormányzat ugyanakkor egyre komolyabb kihívásokkal kénytelen szembenézni, hiszen tartozása kevesebb, mint tíz év alatt közel megháromszorozódott, derül ki az FxPro anyagából.

Bár az amerikai állami szektor adósságdinamikája továbbra is ijesztő, a magánszférában számos pozitív fejleményt figyelhetünk meg. Valójában mindössze az történik, hogy a magánszektorból az állami szektorba vándorol az adósság, ahogy ez a lenti számok is jól mutatják. A közhiedelemmel ellentétben, jelenleg mind a háztartási, mind a vállalati szektorban viszonylag egészségesnek mondható a vagyonmérleg; az amerikai magánszektor GDP arányos adóssága a két évvel ezelőtti 333,4 százalékos csúcsról 311,5 százalékára esett (a magánszektor magába foglalja a háztartási, a vállalati és a pénzügyi szektort). A közszférában ugyanakkor az elmúlt három évben közel 30 százalékponttal emelkedett az adósság/GDP arány, az idei első negyedévben egészen 64,3 százalékra.

A háztartási szektor eladósodottsági foka (adósság / nettó-vagyon arány) – a két évvel ezelőtti csúcsról öt százalékponttal – 23,9 százalékra csökkent az első negyedévben. Túlzás lenne azt állítani, hogy az USA háztartási szektora – a kevesebb, mint egynegyed mértékű eladósodottsági aránnyal – túlzott külső finanszírozásra szorulna. Az elmúlt évben az adósság újabb 0,6 százalékkal csökkent, még a nettó-vagyon 5,0 százalékos emelkedése ellenére is. A jelzálog-adósság még ennél is gyorsabban csökkent: összesen 2,3 százalékkal az első negyedévben, mely immár a tízedik egymást követő negyedéves csökkenés. A vállalati szektorban az első negyedévet megelőző 12 hónapban több mint 12 százalékkal nőtt a cégek nettó-vagyona, míg az aktívák 8, a passzívák pedig 4 százalékkal emelkedtek. Az adósság / nettó-vagyon arány az egy évvel ezelőtti 53,4-ről 50 százalék alá csökkent. A vállalati szektor továbbra is pénzben úszik, a rövid lejáratú kötelezettségeknek ugyanis több mint 50 százalékát likvid eszközök teszik ki.

Az elmúlt negyedévekben alaposan megváltozott Amerika állami vagyonának tulajdonosi szerkezete. A "QE2" tőkeinjekció eredményeként jelentősen lecsökkent a külföldi kézben (50 százalékról 46-ra), és a háztartási szektorban tartott kincstárjegyek aránya. Az államkassza fennálló tartozása közel 10 billió dollárra emelkedett az első negyedévben; a kintlévőség kevesebb, mint tíz év alatt közel megháromszorozódott, mely bizonyára elkeseríti a dollár-tulajdonosokat.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!