Elsősorban az elektronikus útdíj bevezetése következtében 6,2 százalékkal nőttek a közúti áruszállítási szolgáltatások árai a tavalyi év utolsó negyedében az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt szolgáltatási csoportban fizetendő összegek még a harmadik negyedévhez képest is emelkedtek 1,1 százalékkal, pedig ekkor már a megtett úttal arányosan fizettek a fuvarozók - derül ki a KSH jelentéséből.
A szolgáltatási kibocsátási árak összességében 2,1 százalékkal nőttek a tavalyi év utolsó három hónapjában, amiben az előbb említett közúti fuvarozáson kívül a postai és futárszolgáltatások drágulása játszotta a főszerepet. Ez utóbbi 4,1 százalékkal drágult elsősorban az év eleji áremelések következtében. A statisztikai hivatal ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a növekedés üteme elmarad a 2012 év végi 8,2 százaléktól. A szállítási tevékenységekhez kapcsolódó rakománykezelésért 2 százalékkal többet, míg a raktározási, tárolási szolgáltatásokért 2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint egy évvel korábban.
Összességében viszont csökkentek a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységek árai 0,8 százalékkal, ugyanakkor a mérnöki és építészmérnöki szolgáltatások műszaki vizsgálat, elemzés díjai 2,3 százalékos emelkedést mutattak. A reklám, piackutatási tevékenységek árait csökkenő tendencia jellemzi az utóbbi években: 2013 negyedik negyedévében 1,3 százalékos volt a visszaesés, ami lassabb ütemű, mint a 2012. negyedik negyedévi 2 százalékos csökkenés.
Az információ és kommunikáció területén 0,7 százalékkal mérséklődtek az árak, a távközlés ebből is kiemelkedett 1,7 százalékos visszaeséssel.
Szász Péter
mfor.hu