"Azt tapasztaljuk, hogy az emberek 30 százalékkal kevesebb amerikai dollárt vásárolnak, mint korábban" - közölte pénteken Szvitlana Cserkaj, az ukrajnai Erste Bank alelnöke. Hozzátette, hogy a betétek esetében is hasonló a helyzet, a valutaalapú megtakarításaikból egyre több pénzt helyeznek át hrivnyaalapú betétekbe. Jelenleg nagyjából fele-fele arányban helyezik el dollárban, illetve hrivnyában megtakarításaikat az emberek, míg októberben ez az arány még körülbelül 70 százalékos volt a külföldi valuták javára.
Egy másik ukrán pénzintézet, a Pénzügyi és Hitel Bank alelnöke, Volodimir Hlivnyuk is hasonló tendenciáról számolt be az ukrán sajtónak a betétekről szólva. Megerősítette azt is, hogy a lakosság valóban tömegével adja el a valutát az ukrán bankokban. "Az utóbbi hónapban ugyanannyi valutát vásároltunk, mint amennyit eladtunk. Három hónappal ezelőtt még teljesen más volt a helyzet, akkor még kétszer annyi külföldi valutát adtunk el, mint amennyit vásároltunk" - mondta a pénzügyi szakember.
Ukrajnában az amerikai dollár a legkedveltebb külföldi valuta a lakosság körében, kötött árfolyama miatt ugyanis minimális mértékben változik az átváltási ára. A múlt hónap közepén viszont három éve nem tapasztalt mélypontra zuhant az ukrán hrivnya árfolyama a dollárral szemben és 8,28-8,32 hrivnyát is elérte. Akkor elemzők azzal riogattak, hogy az év végére egy dollár 8,5, de akár 8,8 hrivnyába is kerülhet, jövőre pedig meghaladhatja a 9 hrivnyás árfolyamot. Ezzel szemben viszont úgy tűnik, stabilizálódott a hrivnya helyzete, jelenleg az ukrán nemzeti bank pénteki hivatalos adata szerint egy dollár 7,99 hrivnya.
A tendencia változása kedvez a kiürülőben lévő valutatartalékoknak. Korábbi hírek szerint az ukrán nemzeti bank nemzetközi valutatartalékai október végére 26,8 milliárd dollárra estek vissza, míg egy hónappal korábban még meghaladták a 29 milliárd dollárt, az év elején pedig csaknem 31,8 milliárd dollárt tettek ki. Ugyanakkor nem feltétlenül pusztán a hrivnya árfolyamának javulása okozhatja azt, hogy a lakosság szabadul dollárban tartott megtakarításaitól, hanem valószínűleg az a korábbi hír is, miszerint a kormány arra készül, hogy megadóztatja a lakossági valutavásárlásokat. A múlt hónapban kiszivárgott hír szerint 15 százalék adót vetnének ki a valuta-árfolyamváltozások nyomán keletkezett nyereségre.
MTI