3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit gazdaságban jelenlévő nagy külföldi vállalatok egyre inkább tartanak attól, hogy Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból - mondta a brit üzleti ügyek minisztere.

Vince Cable, aki a Liberális Demokratákat képviseli a konzervatív-liberális brit kormánykoalícióban, a The Observer című vezető baloldali vasárnapi brit lapnak adott interjúban igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a külföldi cégek hangot adtak-e aggodalmaiknak a brit EU-tagság megszűnésének lehetősége miatt.

Cable közölte, hogy személyesen is igyekszik megnyugtatni a külföldi beruházókat, akiknek rendre azt mondja, hogy "nagyon-nagyon alacsony" a kockázata Nagy-Britannia távozásának az EU-ból. A miniszter szerint ennek 5 százalék az esélye. Cable elmondta: különösen az lepte meg, hogy a japán kormány és a japán vállalatok - amelyek pedig általában visszafogottak és "nem szoktak a barikádokra vonulni" - ezúttal milyen nyíltan adtak kifejezést a helyzet mielőbbi tisztázásával kapcsolatos igényeiknek.

A The Observer által idézett amerikai és japán diplomáciai források szerint a két ország vállalatai egyre inkább kérdőjelessé teszik nagy-britanniai beruházási terveiket. A japán kormány nem cáfolt brit sajtóértesülések szerint már tavaly nyáron figyelmeztetést küldött Londonnak. A brit külügyminisztériumnak címzett hivatalos levélben, amely annak idején kiszivárgott a brit sajtóhoz, az állt, hogy akár 1300 japán cég is újragondolhatja brit érdekeltségeinek sorsát, ha Nagy-Britannia a jövőben "nem töltene be jelentős szerepet" az EU-ban. A levélben Tokió felhívta a brit kormány figyelmét arra, hogy a brit gazdaságban jelenlévő japán vállalatok 130 ezer állást teremtettek, többet, mint bárhol másutt Európában.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök tavaly bejelentette, hogy a brit választók a következő parlamenti ciklus első felében - várhatóan 2017-ben - népszavazáson dönthetnek a brit uniós tagság fenntartásáról vagy Nagy-Britannia kilépéséről, ha a Konzervatív Párt a 2015-ös parlamenti választások után kormányon marad. Cameron ígérete szerint a brit kormány addig megpróbálja újratárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A cél azoknak a döntési jogköröknek a "hazatelepítése", amelyek London megítélése szerint nem uniós, hanem tagállami hatáskörbe tartoznak. A népszavazás arról szólna, hogy az elért - vagy el nem ért - eredmények alapján a brit választók továbbra is az EU-ban szeretnék-e tudni hazájukat.

A The Observer megbízásából elvégzett, vasárnap ismertetett legújabb felmérés szerint jelenleg a brit választók 52 százaléka voksolna arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból, és csak 34 százalék szavazna a bennmaradásra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!