4p

December végéig körülbelül hetvenezren döntöttek úgy a több mint 120 ezer érintett közül, hogy az állami ellátást választják. Mfor.hu-háttér.

Tavaly december végéig 69 469 magánnyugdíjpénztári tag kérte visszalépését a társadalombiztosítási (TB) nyugdíjrendszerbe - olvasható a PSZÁF közleményében. Mellettük 1823 olyan volt pénztártag kérte öregségi nyugellátásának módosítását, s visszatérését a tisztán TB rendszerbe, aki jelenleg már részben magánnyugdíjpénztári szolgáltatásban részesült – derül ki a felügyelethez beérkezett pénztári adatszolgáltatásból.

Emlékezetes: egy tavalyi törvénymódosítás nyomán összesen közel 123 000 pénztártag előtt nyílt meg a visszalépés lehetősége a TB rendszerbe, akiket a Felügyelet erről levélben értesített.

A beérkezett kérelmekből a magánnyugdíjpénztárak december 31-ig 45 292 pénztártagét, illetve 1017 volt pénztártagét fogadták el, a további kérelmek feldolgozása folyamatban van. A már elfogadott kérelemmel rendelkező pénztártagok egyéni számlájának piaci értéke közel 74,87 milliárd forintra rúg. A visszalépők kapcsán az Államadósság Kezelő Központ részére állampapírban 50,22 milliárd forint átadása, a Magyar Államkincstár részére 6,51 milliárd forint visszautalása történt meg - tájékoztat a hatóság.

A nyugellátásuk módosítását kérő volt pénztártagok egyéni számlájának összege közel 1,25 milliárd forintot tesz ki. Ebből a Nyugdíjbiztosítási Alap részére 1,04 milliárd forint visszautalása történt meg. Az egyéni számlaösszegek és a tényleges visszautalás közti eltérés oka, hogy a pénztárak az elfogadott kérelmek csak egy részét tudták átutalni december 31-ig. A további átutalásokra az idei év elején kerül sor.

Csak decemberben majdnem ötvenezren

Korábban az mfor.hu is beszámolt arról, hogy november végéig 24 ezren kérték visszaléptetésüket az állami nyugdíjrendszerbe. A PSZÁF szakemberei már akkor is úgy vélekedtek, hogy sokan várhatóan az utolsó pillanatra hagyják a döntést, ezért számítani lehetett arra, hogy decemberben felpörög az átlépők száma.

Szeptember elején a felügyelet tértivevényes levélben értesítette az érintetteket arról, hogy visszaléphetnek az állami nyugdíjrendszerbe. Azok a személyek kaptak értesítést, akik jelenleg magánnyugdíjpénztár tagok, önkéntes döntésük alapján lettek pénztártagok és 2008. december 31-ig 52. életévüket betöltötték. A parlament tavaszi döntése szerint ők dönthetnek most mégis úgy, hogy az állami ellátást kérik.

Szintén levelet kaptak, akik számára 2009. július 9-ét megelőzően állami nyugellátást állapítottak meg és a nyugdíjuk összegét (pénztári tagságukra tekintettel) 75 százalékos mértékben határozták meg. Utóbbiak kérhetik nyugellátásuk összegének ismételt megállapítását, a pénztártagság figyelmen kívül hagyásával. Esetükben további feltétel, hogy ha korábban pénztári szolgáltatásban részesültek, ennek összegét volt magánnyugdíjpénztáruk részére, a módosítási kérelem benyújtásától számított 30 napon belül visszafizessék.

"November elejéig mintegy húszezer aktív dolgozó és 3800 nyugdíjas kérte a visszalépést az állami rendszerbe" - mondta kérdésünkre december elején Binder István, a PSZÁF szóvivője. A magánnyugdíjpénztárak is azt tapasztalták, hogy folyamatos volt az érdeklődés az érintettek felől, sokan próbálták mérlegelni, hogyan járhatnának a legjobban.

"Korábban mi is azt sugalltuk, hogy érdemes még kivárni a jövő évi költségvetés, illetve a nyugdíjpénztárak átalakítása miatt. A legfontosabb továbbra is az, hogy mindenki eldöntse, hány évig tud még keresni, mennyire stabil a munkahelye, ettől függhet, hogy érdemes-e az állami nyugdíjat választania" - mondta decemberben Lehoczky László, az MKB Magánnyugdíjpénztár vezetője.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!