A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapokból márciusban 47,4 milliárd forintot vontak ki a befektetők, míg ezen időszak alatt az alapok vagyona a piaci teljesítmény hatására összesen további 17,2 milliárd forinttal csökkent. A hónap végén 469 hazai befektetési alapban összesen 3.823 milliárd forintot kezeltek, 1,7 százalékkal kevesebbet az egy hónappal korábbinál.
Márciusban szinte megfordult az év elején tapasztalt trend - a hazai és a fejlett részvénypiacokon csökkentek az árfolyamok, míg a fejlődő piacok pozitívba fordultak.
A befektetői hangulatot rontotta a japán természeti katasztrófa mellett az euróval kapcsolatos kockázatok erősödése is, amelyek jellemzően negatív hozamokat eredményeztek az alapoknál is. További vagyoncsökkenést okozott, hogy - bizonyára az aktuálissá váló nyugdíjpénztári vagyonátadás hatására - az intézményi befektetők is jelentős mértékben váltottak vissza befektetési jegyeket, magyarázta Temmel András, a BAMOSZ főtitkára a közleményben.
A nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok továbbra is az összvagyon többségét, 57,8 százalékát adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon márciusban 1,9 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban összesen 39 milliárd forintot vontak ki a befektetők az alapokból, és a piaci teljesítmények is 3,3 milliárd forinttal csökkentették a befektetések értékét.
A nyilvános részvényalapokból - elsősorban egy jelentős intézményi visszaváltás során - 18,6 milliárd forintot vontak ki a befektetők, míg a piaci teljesítmények összességében több mint hatmilliárd forinttal csökkentették a befektetők vagyonát. A 79 nyilvános részvényalap vagyona márciusban 6,2 százalékkal, 376 milliárd forintra csökkent.
A pénzpiaci alapok esetében márciusban folytatódott az előző év végén tapasztalt és februárban újrakezdődött visszaváltási trend, így ezek vagyona 1,6 százalékkal csökkent. Összesen közel 23 milliárd forint távozott az alapokból, de 1,3 milliárd forint hozam keletkezett, így a hónap végén a teljes vagyon 1.354 milliárd forintra csökkent.
Tovább javult ugyanakkor a kép a garantált alapok piacán, miután márciusban ismét több új alap indult, mint ahány lejárt. A vagyon márciusban 2,6 százalékkal nőtt, az alapokba összesen 12,8 milliárd forint érkezett, bár a piaci teljesítmények 2,2 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát.
Az ingatlanalapok tőkevonzása hónapról hónapra csökken, ami egyes alapok márciusi gyengébb teljesítményével együtt a hónapra megállította az alapok vagyonának gyarapodását. Ezek a termékek márciusban 290 millió forint friss tőkét vonzottak, és 330 millió forint veszteség keletkezett rajtuk (elsősorban az ingatlanfejlesztő alapokon). A 22 ingatlanalap vagyona összességében így stagnált, a hónap végén továbbra is 429 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 11 százaléka.
A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség, 28 tagja összesen mintegy 9.400 milliárd forint vagyont kezel, ezen belül mintegy 3.800 milliárd forintot befektetési alapokban.
MTI