4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Öt év múlva adják át a megújult Városligetet az új múzeumi negyeddel; a projektre a kormány 120 milliárd forintot szán, jórészt uniós forrásból - közölte az emberi erőforrások minisztere vasárnap Budapesten.

Balog Zoltán hangsúlyozta, ekkora kulturális fejlesztés száz éve nem volt Budapesten, 2018-ra azonban a Városliget olyan kulturális-szórakoztató központtá válhat, mint amilyennek a Millennium idején megálmodták.

A január 30-ai kormányhatározat szerint az új közgyűjteményi épületegyüttesben a Néprajzi Múzeum, a Magyar Fotográfiai Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményeinek egyesítése érdekében az Új Nemzeti Galéria, a Ludwig Múzeum, a Magyar Zene Háza és a Magyar Építészeti Múzeum kap helyet, felújítják továbbá a Szépművészeti második világháborúban súlyosan megsérült, és azóta zárva tartó Román Csarnokát is.

Balog Zoltán kiemelte: ahhoz, hogy valóban nemzetközi figyelmet kapjon a projekt, a világ legnevesebb építészeit érdemes bevonni, ezért a múzeumi negyed épületeire nemzetközi tervpályázatot írnak ki. Ezt június 30-áig kell előkészítenie a szaktárcának, így 2014 tavaszára már az eredményhirdetés is megtörténhet. Az egykori Szabolcs utcai kórház területén emellett új raktár- és restaurálási központ épül majd.

Közölte, hogy a múzeumi negyed felépítésére a kormány 70 milliárd forintot különít el, ennek 90 százalékát EU-s forrásból tervezi finanszírozni, az elképzelésekben ugyanakkor a magántőke bevonása is szerepel.

További 50 milliárd forintból újulhat meg a Városliget, ahol egyebek között sor kerül az Állatkert bővítésére, a Petőfi Csarnok átalakításával ifjúsági élményközpont jön létre, és áthelyezik a Fővárosi Nagycirkuszt. A liget rekonstrukciójának koncepcióját április 30-áig kell elkészítenie a Szépművészetit vezető Baán László miniszteri biztosnak.

Baán László emlékeztetett arra, hogy Magyarországon több mint 90 éve nem valósult meg középület nemzetközi tervpályázat útján. A pályázatot két lépcsőben tervezik lebonyolítani: az első körben az intézmények elhelyezkedésére, majd a második fázisban magukra az épületekre vonatkozóan.

A múzeumi negyedben olyan gyűjtemények találnak otthonra, amelyeknek eddig nem volt saját, erre a célra megfelelő épületük, együtt pedig egyedülálló "múzeumi márkát" hozhatnak létre a múzeumi negyedben, a liget olyan kulturális intézményeivel kiegészülve, mint a Műcsarnok, a Mezőgazdasági Múzeum vagy a Közlekedési Múzeum - hangoztatta.

Mint kiemelte: nemcsak maguk az építkezések teremtenek majd munkahelyeket, hanem az a turisztikai többlet is, amelyet a megvalósult fejlesztés jelent: a Liget Budapest évi 1-1,5 millió turistát vonzhat Magyarországra.

A miniszteri biztos szólt a Román Csarnokkal kapcsolatos tervekről is: oda a rekonstrukció - és a két gyűjtemény egyesítése - után a jelenleg a Nemzeti Galériában őrzött gótikus szárnyasoltárok kerülnek majd, míg az évtizedek óta a romos csarnokban tárolt, felújításra szoruló gipszmásolat-gyűjtemény egy vidéki helyszínre költözne.

Baán László elmondta, a Szabolcs utcai bázison túl a kormányhatározat nem szól a ligeten kívüli területekről, de természetesen folyamatosak az egyeztetések a Fővárosi Önkormányzattal, hiszen a liget fejlesztése komoly változásokat generál annak tágabb környezetben is.

A múzeumi negyedbe költöző Ludwig Múzeum helyére a miniszteri biztos elképzelései szerint egy vagy több jelentős kortárs gyűjteményt lenne érdemes elhelyezni.

"Magyarország sosem lesz olyan gazdag, hogy saját erőből vásároljon egy komoly nemzetközi modern kollekciót, pedig éppen a 20. századi gyűjtésben van nagy hiátus. Több város csábított azonban magához egy múzeumépülettel fontos magángyűjteményeket, például Madrid a Thyssen-Bornemissza-kollekciót vagy a bécsi Albertina a Batliner-gyűjteményt".

Baán László szerint 2018-ig van esély arra, hogy a Ludwig Múzeum után a Művészetek Palotájában felszabaduló helyre egy-két nagy magángyűjteményt lehessen meghívni, míg a budai Vár felszabaduló tereinek egy része kormányzati funkcióknak, másik fele a történelmi rekonstrukció után palotamúzeumnak adhat otthont.

MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!