Lassított a magyar kiskereskedelem: az előzetes adatok szerint februárban 1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző évhez képest. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta, hogy a visszafogott emelkedésben szerepet játszik a magas bázis, tavaly februárban ugyanis több mint 7 százalékos volt a forgalombővülés. Emellett hatással lehetett a most februári alacsonyabb tempóra, hogy a múlt év szökőév volt, így a február egy nappal hosszabb volt.
Az idei kiskereskedelmi adatokból kiderül, hogy 2010-hez képest közel 20 százalékkal nőtt a forgalom. „Ehhez azonban érdemes hozzátenni, hogy 2010-ben még nagyon erős volt a válság hatása, azaz nyomott volt a kiskereskedelmi forgalom. Majd volt a válságnak egy második köre, ami 2012-ben negatív tartományba lökte a kiskereskedelmi forgalmat, amely 2013-ban került emelkedőre” - mondta Németh Dávid. A kiskereskedelmi forgalom tavaly haladta meg először a 2006-os szintet.
A szakember szerint bár a kiskereskedelmi forgalom növekedésben van, nincs kiugró bővülés. Annak ellenére, hogy a nettó reálbérek folyamatosan emelkednek. Az is látszik, hogy a fizetések emelkedése miatt a lakosság vásárlóereje nő, de egyelőre ez nem elsősorban a kiskereskedelemben csapódik le. Ebből a szempontból a legfontosabb kérdés, hogyan alakul a lakossági fogyasztás összetétele az idén. A háztartások ugyanis a magasabb jövedelmükből például megtakaríthatnak vagy szolgáltatásokat vásárolhatnak vagy akár külföldi utazásra is költhetik a többletet.
A jelenlegi kilátások alapján Németh Dávid úgy látja, ha következő egy-két hónapban nem látunk érdemi gyorsulást, akkor el kell búcsúznunk a tavalyi közel 5 százalékos dinamikától, így akár 3 százalékra lassulhat a bővülés üteme.
mfor.hu