A jegybank statisztikája szerint a lakosság idén februárban átlagosan 5,15 százalékos kamat mellett 930,5 milliárd forintot helyezett el forintbetét formájában. Mindkét szám januárhoz képest csökkenést mutat. A kamat közel 40 bázisponttal mérséklődött, ami tekintve a folyamatos piaci monitorozásunk eredményeként tapasztalt hitelintézeti kamatvágásokat, nem is túl meglepő. Kvázi tavaly augusztus óta folyamatosan egyre kevesebbet adnak a bankok a pénzünkért - persze, leszámítva az aukciós, újonnan elhelyezett pénzeszközökre vonatkozó akciós ajánlatokat. Utóbbi esetben ugyanis könnyen találni 10 százalék közeli maximális hozamot kínáló konstrukciókat is, ám ehhez többnyire százezres, vagy milliós összegek és a maximális futamidejű lekötés szükséges. Érdemes egyébként megjegyezni egy évvel ezelőtt még 6,64 százalék mellett tudtak betéteket elhelyezni a háztartások a pénzintézeteknél.
Az euróbetéteknél is hasonló volt a változás iránya februárban, hiszen a januárinál 6 bázisponttal alacsonyabb kamat (2,18 százalék) mellett mindössze 5 milliárddal kevesebb pénzt, 160 milliárdot helyeztek el a háztartások ilyen megtakarítási formában. Ennek a megtakarítási formának a legnagyobb versenytársaként említhető a tavaly november végén megjelent PEMÁK, mely a lakosság mellett intézményi vásárlók számára is elérhető. A statisztikát végignézve azonban az látszik, hogy tartósan nem szívja el a bankoktól a devizában megtakarítani vágyókat.
Nincs megállás a "lejtőn"
A PSZÁF adatbázisa alapján megvizsgáltuk, milyen változások következtek be márciusban a piacon fix kamatozású, nem akciós termékek kamatainál. Ahogy az összefoglaló táblázatunkban is látható, márciusban egyedül a CIB és az OTP nem változtatott a termék konstrukcióján. Ezzel szemben például a Raiffeisen a minimum 2, maximum 3,4 százalékot 1,5-2,7 százalék közötti intervallumra csökkentette, de hasonló, jelentősnek nevezhető csökkentést eszközölt az Unicredit Bank is.
Az euróbetétek kamatához ezúttal egyik pénzintézet sem nyúlt, ahogy a takarékbankok sem döntöttek ilyen lépésről. A forintbetéteknél viszont azok, akik februárban is csökkentettek, márciusban is folytatták azt. Talán a legdrasztikusabb változás a Takarékszövetkezeti Hitelintézet esetében történt, hiszen az 5,7-6,14 százalékos hozamsávot 4,94-5,11-re mérsékelték márciusban, amivel már elvesztették vezető helyüket, így az általunk vizsgáltak közül nem náluk érhető el a maximális legnagyobb kamat, hanem a Borsod Takaréknál, mely egyébként szintén a csökkentők táborát gyarapítja.
Ezúttal megnéztük a PSZÁF adatainak segítségével, hogy hol kaphatjuk a legtöbbet a pénzünkért. Az eredmény az lett, hogy a dobogóra egyetlen bank sem fért fel: a Szarvas és Vidéke Takarékszövetkezet, a Kaposmenti Takarékszövetkezet, és az Eger és Környéke Takarékszövetkezetnél érhető el 10 százalék körüli maximális hozam. Utóbbi esetében viszont a minimum szükséges lekötési összeg 300 ezer forint egyéves futamidő mellett. Ezzel szemben a Kaposmenti takaréknál minimum 1000 forint is leköthető,a maximális, 10,28 százalékos kamat pedig 60 hónapos lekötés mellett jár változó kamatozás mellett.
Székely Sarolta
mfor.hu