4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni elemzői vélemények szerint váratlan, sőt a makroszámok alapján - és főleg más országok mutatóival összevetve - "nehezen igazolható", hogy a Standard & Poor's pénteken rontotta a magyar államadós-besorolást, különös tekintettel arra is, hogy a leminősítés indoklásában "nincs semmi új".

A nemzetközi hitelminősítő péntek este, az európai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a hosszú futamidejű magyar hazai és külső államadósság besorolását.

Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza a hitelminősítő pénteki bejelentését kommentálva felidézte, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államadósság-ráta még az S&P előrejelzése szerint is 73 százalékra csökken az idei év végéig - miközben az EU-átlag 86,8 százalék -, és a magyar államháztartási hiány 3 százalék körül lesz. Timothy Ash ezzel összevetette, hogy az S&P Portugáliát is a Magyarországnak most megadott "BB" szintű osztályzattal tartja nyilván, jóllehet Portugália államháztartási deficitje 5 százalék, GDP-arányos államadósság-rátája pedig 120 százalék.

A Standard Bank londoni elemzője közölte: ő is negatív értékelést tart érvényben Magyarországra, de a Standard & Poor's pénteki magyar osztályzatrontását ezzel együtt is "nehezen indokolhatónak" találja. Ash szerint a jelenlegi helyzetben a kormánynak mindenesetre hiteles jelöltet kell állítania a jövőre leköszönő Simor András MNB-elnök utódjaként, mivel a piacok valószínűleg "nem értékelnék egy unortodox jelölt, például Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kinevezését". Más nagy londoni házak szakelemzői a Standard & Poor's pénteki lépése előtt is hasonló véleményeket fogalmaztak meg.

A Bank of America-Merrill Lynch szakértői Budapesten tett minapi tájékozódó látogatásuk után közölték: véleményük szerint Varga Mihály, az IMF/EU-hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a legesélyesebb jelölt az MNB élére. A ház elemzői szerint Varga Mihály kinevezése semleges piaci hatással járna, mivel magasan képzett közgazdászról van szó, aki azonban ezzel együtt is egyértelműen kapcsolódik a politikához. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői ugyanakkor úgy vélték, hogy a találgatások során felmerül másik két esetleges jelölt, Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető vagy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kinevezése az MNB élére "erősen negatív" lenne piaci szempontból.

A magyar adósosztályzat rontásának pénteki bejelentése utáni kommentárjukban a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének szakelemzői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az S&P-leminősítés "nem volt széles körben várt fejlemény". A ház szakértői szerint ugyanakkor a Standard & Poor's indoklásában "nem is volt semmi újdonság".

Ennek alapján a JP Morgan elemzői közölték: nem gondolják, hogy befektetői szempontból a pénteki leminősítés komoly fordulatot jelentene, és azt sem várják, hogy - hacsak nem romlik jelentősen a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulat - a magyar kormány módosítaná az általa alkalmazott gazdaságpolitikai elegyet.

A JP Morgan elemzői megerősítették azt a véleményüket, hogy a magyar kormány csak a piaci hangulat jelentős romlása esetén lenne hajlandó azokra a kompromisszumokra is, amelyek nyomán még a 2014-es választások előtt megköthető lenne az IMF/EU-megállapodás. A ház szerint az S&P pénteki lépése nyomán rövid távon nem lehet kizárni, hogy a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Moody's Investors Service is leminősíti Magyarországot, különös tekintettel arra, hogy mindkét cég negatív kilátást tart érvényben a Magyarországra megállapított adósosztályzatán, és a Standard & Poor's pénteki döntése után most az S&P-nél egy fokozattal jobb besorolásaik vannak a magyar államadósságra. Ugyanakkor az a tény, hogy a Standard & Poor's a saját Magyarország-osztályzatára érvényes kilátást a leminősítéssel egy időben negatívról stabilra javította, csökkenti annak valószínűségét, hogy a magyar adósbesorolás a "BB" szint alá kerül - vélekedtek pénteki értékelésükben a JP Morgan londoni elemzői.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!