2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország azok közé az európai uniós államok közé tartozik, amelynek a válság hatására kevésbé ugrott meg adósságuk, e tekintetben már csak Csehország, Németország és Lengyelország van jobb helyzetben - mondta Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgató-helyettese szerdán, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán megrendezett ötödik Pécsi Pénzügyi Napokon.

Borbély László András emlékeztetett rá: a hitelpiaci válság hatására a nemzetközi és a hazai tőkepiacon olyan változások következtek be, amelyek átértékelték az adósságkezeléssel, illetve az államok finanszírozásával kapcsolatos kérdéseket. Manapság tehát nemcsak a devizahiteleseknek vannak problémáik, hanem az egyes államoknak is - tette hozzá. A  vezérigazgató-helyettes előadásában kitért rá: a főbb európai országokat összevetve öt államnak a GDP-hez viszonyítva több mint 25 százalékkal nőtt az államadóssága a válság hatására. Ebből a szempontból Írország vezeti a mezőnyt, rátája eléri a 72 százalékot.

”Magyarország a lista másik végében található, tehát a kevésbé megugró adóssággal rendelkező államok közé tartozunk. E tekintetben nálunk már csak Csehország, Németország és Lengyelország van jobb helyzetben” - emelte ki. Hozzátette: a képet árnyalja, hogy  a legfrissebb hírek szerint a lengyeleknél kiderült: rosszul számolták a GDP-t, s így a költségvetési hiány és az adósság alakulása is valójában nagyobb volt, mint amit az eddigi statisztikák mutattak. Borbély László András elmondta: különösen problémásnak tekint a piac négy országot: Portugáliát, Írországot, Görögországot és Spanyolországot, de a veszélyeztetettek közé sorolják már Olaszországot és lassan Belgiumot is.

”A magyar államadósság növekménye ugyan nem kiugró, ám  mértéke alapvetően magas, még a környező országokhoz képest is. Csökkentése érdekében pedig a mindenkori kormánynak önmérsékletet kell tanúsítania, takarékos költségvetési politikára van szükség, valamint olyan gazdaságpolitikát kell folytatni, hogy a forint ne legyen túl gyenge” - magyarázta az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgató-helyettese.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!