2p

Kínában tartja éves csúcstalálkozóját a legnagyobb fejlődő országokat tömörítő BRICS-csoport. Brazília, Oroszország, India, Kína és - a Peking meghívására idén csatlakozott - Dél-Afrika vezetői csütörtökön ülnek tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák az aktuális világpolitikai és világgazdasági témákat, és egyeztessenek a csoport jövőbeli terveiről.

A kereskedelmet illető kérdésekről szerdán a szakminiszterek külön is tárgyalnak.

A Hainan szigetén tartandó, sorban harmadik hivatalos találkozó a fejlődő országok érdekeinek a nemzetközi színtéren való erőteljesebb képviseletét is segíti. A BRICS a világ legfejlettebb országait magában foglaló G7-csoport ellensúlyaként szolgálhat a szélesebb körű tárgyalásokon, így például a húsz legnagyobb gazdaságot tömörítő G20 találkozóin vagy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) fordulói során.

E szerep hangsúlyossá válását jelzi az is, hogy Vu Hajlong (Wu Hailong), a kínai külügyminisztérium munkatársa jelezte: Dél-Afrika belépése után több fejlődő állam is kifejezte csatlakozási szándékát, Kína pedig nyitottnak mutatkozik a bővítést illetően. A szkeptikusabb nemzetközi elemzések ugyanakkor megjegyzik, hogy a szorosabb együttműködés javarészt Kína nagyhatalmi érdekeit szolgálja. Peking mindig is a perifériára szorult fejlődők vezérének szerepére törekedett, miközben a BRICS-tagországok eltérő politikai rendszerei, gazdasági szerkezete, nem utolsósorban árfolyam-politikája és érdekkülönbségei komoly súrlódásokhoz vezethetnek a csoportosuláson belül.

A BRICS világgazdaságban betöltött pozíciójáról megoszlanak a vélemények. A mozaikszót 2001-ben megalkotó Jim O'Neill, a Goldman Sachs eszközkezelőjének vezérigazgatója kedden a China Daily című napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Brazíliát, Oroszországot, Indiát és Kínát tíz év távlatában fejlődő országnak tekinteni "sértés és helytelen". A közgazdász a jövőben a "növekedő gazdaságok" kifejezés használatát javasolta, hangsúlyozván, hogy ezen államok jelentősen hozzájárultak a világgazdaság növekedéséhez.

O'Neill véleményét a Nemzetközi Valutaalap számításai is alátámasztják, eszerint az öt BRICS-ország tavaly 60 százalékban járult hozzá a világgazdaság növekedéséhez, összesített GDP-jük 2012-ben 15,91 ezer milliárd dollárt tesz majd ki, ami meghaladja az Egyesült Államok jövőre várható 15,88 milliárd dolláros hazai össztermékét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!