4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megjelent a kormányrendelet az egészségügyi adósságok rendezéséről.

A jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő büntetőkamattal sújtja a kormány azt az egészségügyi intézményt, amelyik az adóssága rendezésére a költségvetésből kapott forrást nem megfelelően használja fel. A most megjelent kormányrendelet szerint a kormány ellenőrzési szerve - vagyis a KEHI - 2019 szeptember végéig ellenőrzi az idén év végén átadott támogatások jogszerű felhasználását. Ahol hibát találnak, ott a támogatást három egyenlő részletben veszi vissza az állam.

Képünk illusztráció 

A büntetőkamat mértéke a támogatás nyújtásának napján érvényes jegybanki alapkamat kétszerese. Mivel jelenleg 0,9 százalékos az alapkamat - és nincs nagy valószínűsége annak, hogy az év hátralévő részében ezen változtatna az MNB - a büntetőkamat mértéke várhatóan 1,8 százalék lesz.

A kórházak, egészségügyi szolgáltatót minden évben adósságot halmoznak fel, mert nem tudnak kijönni az állam által biztosított finanszírozási keretből. Ennek mértéke változó, de elmondható, hogy több tízmilliárd forintról van szó. Egyelőre esély sem látszik arra, hogy ezen változtatni tudnak, sőt, mintha a kormány beletörődött volna, hogy nem tudja takarékosabb gazdálkodásra késztetni az ellátókat. Kormányzati nyilatkozatok szerint érdemes lenne felülvizsgálni a kórházak pénzügyi gazdálkodását, és ahol rendszerszintű problémát találnak, ott hasznos lehet a költségvetési támogatás összegének megemelése.

Az október végi adatok szerint az egészségügyi intézményekben 45,4 milliárd forint tartozás halmozódott fel, amelynek túlnyomó része a költségvetésen kívüli szállítókkal szemben áll fenn. Vagyis lényegében a beszállító piaci cégek finanszírozzák az egészségügyi beszerzéseket.

A Magyar Közlöny szerint összesen 49,1+5,5 milliárd forint jut idén év végén az extra támogatásokra. (Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt jelentette be, hogy az adósságok rendezésére 56 milliárd forintot biztosít idén az állam, ami több, mint amennyiről most döntött a kormány.) Az előbbi a gyógyító-megelőző kasszába vándorol, utóbbi az összevont szakellátás előirányzatát emeli. Az ütemezés szerint a 2017 augusztus 31-én fennállt lejárt tartozásokra nyújt fedezetet a működési támogatás, mégpedig az alábbi módon:

  • A 30 napon belüliek 50 százalékára
  • 30 napon túliak 60 százalékára
  • A 60 napon túliak 70 százalékára
  • A 90 napon túliak 80 százalékára,

ha az meghaladja a 100 ezer forintot.

Ezzel párhuzamosan úgynevezett ösztönző támogatásban is részesülnek az ellátók. A pénzt az adósságok keletkezésének sorrendjében lehet felhasználni. Előbb a 2017 augusztus 31-én nyilvántartott, 30 napnál régebben lejárt szállítói tartozásokat kell kiegyenlíteni, ezt követően az egyéb tartozások következnek. Majd az idei év végén lejáró szállítói, illetve egyéb tartozásokra kerül sor.

A sorrenden nem lehet változtatni, és 2017 december 31-ig ki kell egyenlíteni a számlákat. Fontos, hogy a kapott támogatásokat először a még meglévő működési tartozásokra kell felhasználni, s ha ezek után marad még a pénzből, akkor azt az intézményi beruházásokra, fejlesztésekre is fordíthatják. A támogatást december 5-ig utalja a finanszírozó állami szerv.

Mindezeken túl struktúratámogatási keret is megnyílik a szolgáltatók előtt (erre szolgál az összevont szakellátási előirányzat megemelése). Ebből a pénzből a hatékony és stabil működés kialakítására szolgáló hatástanulmányokat, beruházási, kivitelezési terveket engedi finanszírozni az állam. Vagyis azokat az intézkedéseket, amelyekkel megelőzhető a tartozás kialakulása.

A támogatási kérelmeket december 5-ig kell benyújtani az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak, az összesített támogatási javaslat pedig három nappal később, december 8-án kerül a szakminiszter asztalára. A jóváhagyási folyamat lezárulta után, december 22-ig kapják meg ezt a pénzt az egészségügyi ellátók. Erre a keretre az állami és egyházi fenntartású intézmények nyújthatják be igényüket, míg a működési támogatásra az önkormányzati fenntartásúak is nevezhetnek.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!