A Concorde csütörtöki közleményében a társaság elemzői emlékeztetnek, hogy 2009. március 9-én, két éve érte el mélypontját az S&P 500 index, a világ részvénypiacai azóta növekvő trendet mutatnak. A negatív korrekció még várat magára ugyan, de a struccpolitika addig sem célravezető.
Fontos látni ugyanis, hogy a gazdasági válság fordulóponthoz érkezett és a közelmúltban beindult infláció tartósan magas árszintet eredményezhet elsősorban a fejlődő térségben, de nem kizárható, hogy megjelenik fenyegetésként a fejlett országokban is - figyelmeztetnek az elemzők.
Sok múlik a kormányok és a jegybankok döntésein, és azon, hogy időben lépnek-e, ellenkező esetben ugyanis az infláció elszabadulhat. A helyzet kezelése szigorúbb monetáris politikát, kamatemelést jelentene, amelyeknek köszönhetően megfékezhető az infláció, mert visszafogja a keresletet. A kérdés az, hogy ezt az egyes országok intézményei megteszik-e.
Kovács Krisztián elemző szerint, ha az infláció globális jelenséggé válna, a probléma a világ elsőszámú biztonsági kihívásainak sorába emelkedne. Az ezt alátámasztó súlyos történelmi tapasztalatok mellett olyan regionális válságok is bizonyítják ezt, amelyek éppen ezekben a hetekben zajlanak. Az arab és más közel-keleti országok politikai válságának akut szakaszba lépésében ugyanis egyértelműen az élelmiszer-infláció játszotta a főszerepet, mint ahogy a kínai kormányzat gazdaságpolitikai kötéltáncában is az élelmiszerek árának gyorsuló emelkedése okozza a legtöbb fejfájást az ázsiai ország vezetőinek.
MTI