A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét. Januárról kiadott legújabb összesítésében a ház azt írta: az általa kiszámított globális mutató a múlt hónapban 1,5 ponttal 56,1-re - 2004 júliusa óta nem mért szintre - emelkedett. Ez azt jelenti, hogy már igen élénk ütemben növekszik a globális feldolgozóipari termelés, a PMI-mutatók ugyanis 50-es érték felett a vizsgált szektorok teljesítményének erősödését jelzik.
A cég a januári PMI-elemzésben azt írta: az elmúlt fél évben rekordütemben, éves szintre számolva 10 százalék körüli mértékben ugrott meg a világgazdaság feldolgozószektorának teljesítménye. A ház becslése szerint ez éves szintre számolva 2 százalékpontot adott hozzá a világgazdaság egészének növekedési üteméhez.
A JP Morgan szerint a mostani, robbanásszerű feldolgozóipari bővülés előzményeként - 2008 végén, 2009 elején - a gyártók mélyen az értékesítés alá csökkentették a termelést. Ahogy az értékesítés élénkülni kezdett, a vállalatok rájöttek, hogy a raktárkészletek csökkentési üteme eltúlzott mértékűvé vált, így a folyamat visszafordult: a vállalatok növelték megrendeléseiket, amire válaszul a gyártók növelték a kibocsátást.
A ház kiemeli, hogy az átfogó januári beszerzőmenedzser-indexen belül, két éve első ízben 50 pont fölé - 50,4-re - emelkedett a foglalkoztatási részmutató, ami azt jelzi, hogy világszinten stabilizálódott a foglalkoztatás a feldolgozószektorban.
Az új megrendelések és a kibocsátás részindexe egyaránt a 60-as szint környékén jár - 59,5, illetve 60,2 -, ami a cég elemzése szerint arra utal, hogy a globális feldolgozószektor teljesítménynövekedése 2010 első felében is robusztus lesz.
MTI/Menedzsment Fórum