A Magyar Nemzeti Bank statisztikája szerint januárban folytatódott a betéti termékek esetében is a kamatcsökkentés, hiszen a korábbi 5,85 százalékról 5,54 százalékra mérséklődött a lekötött betéteken elérhető átlagos kamatszint. Ezzel egyébként egy tavaly június óta folytatódó csökkenő trend erősödött tovább, melynek révén két és féléves mélypontra került az elérhető kamat - legutóbb 2011 júliusában adtak a bankok ennél kevesebbet, vagyis 5,47 százalékot a forintbetétek után.
Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a háztartások megtakarítási kedve féléves csúcsára emelkedett, hiszen a januárra közölt 1005,2 milliárd forintnál többet egy hónap alatt legutóbb 2012 júliusában vittek a bankokba, 1096,7 milliárd forintot. Ha az egyes betéttípusokat nézzük, akkor az látható, hogy elsősorban az éven belüli lekötések voltak vonzóak számukra, hiszen arányaiban ez sokkal jobban emelkedett egy hónap alatt, mint az éven túli lekötések összege.
Az euróbetétek kapcsán korábban arról írtunk, hogy a decemberi 158 milliárd elhelyezett összeg egy kisebb mélypontnak felelt meg, és feltételeztük, hogy a november végén bevezetett Prémium Euró Magyar Államkötvény sikere állhat mögötte. Bár az állampapír kedveltsége januárban csúcsra járt, és nagyon kedvelt volt a lakosság (és az intézményi befektetők) körében is, úgy tűnik azonban, hogy nem szippantotta el a megtakarítókat a bankok elől. Az idei év első hónapjában a statisztika szerint ugyanis a már említett 158 milliárd után 165,5 milliárd forintot vitt a lakosság a bankok euróbetéteibe.
Pedig a kamat januárban csökkenést mutatott és akárcsak a forintbetétek esetében, itt is közel két és féléves mélypontról beszélhetünk, hiszen legutóbb a 2011 júliusi 2,11 százalék volt alacsonyabb a januárra közölt 2,24 százaléknál.
Nem állnak le a bankok sem
A PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján végzett körképünk szerint, ami a kamatok alakulását illeti, a februári (március végén megjelenő) jegybanki statisztika sem kecsegtethet sokkal jobb képpel a mostaninál. A nagyobb kereskedelmi bankok ugyanis több termékük esetében is akár jelentősen lejjebb vitték az éves lekötést lehetővé tevő fix kamatozású forintterméken elérhető kamatot. Mindez visszatükröződik az alábbi táblázatunkban is, mely a folyamatosan figyelt fix kamatozású termékek kamatváltozásait foglalja össze. Látható, hogy a CIB Bank január után februárban is változtatott, és mellette még az Erste, az OTP és az Unicredit is jelentősebb kamatcsökkentést eszközölt. Ezzel szemben az euróbetétek esetében lényegében semmilyen változás nem volt a vizsgált időszakban.
A takarékpénztárak forintbetéteinél szinte tömeges kamatcsökkentés volt februárban, hiszen egyedül a Pannon és a Mohácsi Takarék volt az, amelyik a termék kamatát változatlanul hagyta. A többi öt cég mind változtatott, sőt volt, aki 40, vagy akár 100 bázispontos csökkentéstől sem riadt vissza a forintbetétek esetében.
mfor.hu