A Fidesz által kezdeményezett péntek délutáni egyeztetést követően Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke közölte: egyetértés volt az alapelvekben. Az alapelveket ismertetve elmondta: aki hitelt vett fel, annak azt vissza kell fizetnie, a kidolgozandó megoldás a hitelezési rendszert nem veszélyeztetheti, a megoldás nem rendítheti meg a jelzáloghitelezési rendszert, a hitelszerződések pedig két fél között polgári jogi alapon kötetnek, azaz az "együtt sírunk, együtt nevetünk" elv jegyében a kockázatokat meg kell osztani. Kósa Lajos kiemelte azt is, hogy az általuk javasolt nyolc pont csak a kezdet a lakáshitelesek problémái megoldásában, ettől függetlenül még számos intézkedésre szükség lesz.
Rogán Antal, a Fidesz-frakció gazdasági munkacsoportjának vezetője jelezte: a bankok a nyolc pontból kettőt problémásnak neveztek: a futamidő automatikus egyoldalú meghosszabbítását és a "tiszta lappal indulás" jogának bevezetését. A bankok alapos egyeztetést kívánnak tartani a középárfolyam bevezetéséről - tette hozzá. Mint mondta, nem állnak messze az álláspontok két pontban. Egyik szerint a bankok fizetésképtelenség esetén nem kérhetnének büntetőkamatokat és más extra díjakat, a másik pedig azt mondja ki: az üzleti célú hitelekre nem terjed ki a megállapodás - tette hozzá Rogán Antal.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke annyit mondott: egyetértenek a Fidesz által ismertetett alapelvekkel. Közölte: nyitottak a megállapodásra annak fényében, hogy a szakértők kemény tárgyalásokat folytatnak majd. Úgy vélekedett: el kell kerülni, hogy azok is segítséget kapjanak, akik nem szorulnak rá. A bankszövetség elnöke leszögezte: a "tiszta lappal indulás" joga és a futamidő automatikus meghosszabbítása nem lehet visszamenőleges hatályú. Előbbinek tartalmáról lehet tárgyalni - fűzte hozzá. Az automatikus futamidő meghosszabbításról azt mondta: a bankok eddig is megállapodtak az ügyfelekkel a hosszabb futamidőben, ha az mind két félnek megoldást nyújtott, de az egyoldalú meghosszabbítást nem fogadják el. Kérdésre válaszolva Eredi Tamás elmondta: a bankszövetség által a probléma megoldására kínált javaslat a kormány asztalán van és várják a visszajelzést.
Rogán Antal kifejtette azt is, hogy a magyar jelzáloghitel-állomány 6825 milliárd forint, ennek 64 százaléka, azaz 4332 milliárd forint a lakáshitel-állomány. A lakáshitelek 66 százaléka, azaz 2668 milliárd forint devizahitel, amely túlnyomó része svájci frank.
Kósa Lajos felhívta a figyelmet, hogy a szakértők tárgyalások másfél-két hetét követően október elején válhat a nyolc pont jogszabálytervezetté. Közölte azt is, hogy az egyeztetésekbe bevonják a lakáshitelesek érdekképviseletét is.
MTI