4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok devizahiteles várja a holnapi napot, amikor az Európai Bíróság végre döntést hozhat a szerződéseket érintő elvi kérdésekben.

Update:
A megszületett ítéletről is olvashat, csak kattintson ide

Újabb állomásához érkezik szerdán a Kásler házaspár és az OTP között zajló devizahiteles per. Az Európai Bíróság várhatóan arról dönt ugyanis, hogy a magyar igazságszolgáltatás vizsgálhatja-e a szerződések tisztességes vagy éppen tisztességtelen feltételeit. Ezzel lényegében kiegészítheti a Kúria decemberi jogegységi határoztatát, amelynek segítségével összeállhat a devizahiteles-mentőcsomag. Ennek apropóján összeszedtük az elmúlt hónapok legfontosabb eseményeit az üggyel kapcsolatban.

Jogegységi határozat

A Kúria decemberben fogalmazta meg jogegységi határozatát a devizahitelekkel kapcsolatban hét elvi kérdésben. Ezek alapján többek között megállapították, hogy nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés a devizaalapú kölcsönszerződés. A döntés, amely csak a törvények alapján, a jog által biztosított lehetőségek között született meg, kitért többek között a pénzintézetek tájékoztatási kötelezettségére és a szerződésmódosítások kérdésére. A Kúria csupán azokkal az elvi kérdésekkel foglalkozott, amelyek az egyes ügyek vizsgálata nélkül megválaszolhatók, "előkérdését" jelentik a konkrét perek eldöntésének.

A jogegységi döntés célja az volt, hogy a konkrét ügyeket tárgyaló bírák számára segítséget nyújtson elsősorban az érvénytelenség kérdéskörében, továbbá bizonyos mértékig annak jogkövetkezményeire nézve. A Kúria ugyanakkor az árfolyamrés és a kamatemelések ügyében kikérte még az Európai Bíróság véleményét.

Az Európai Bíróságra várva

A Kúria elnöke az idén januárban jelentette be, hogy a legfelsőbb magyar bírói fórum addig nem hoz döntést a devizahitelesek ügyében, amíg az Európa Bíróság nem foglal állást a tisztességtelenség kérdéskörében. Tette ezt annak ellenére, hogy még a kormányzópárt is a döntés mielőbbi meghozatala mellett foglalt állást. A Fidesz arra kérte a Kúriát, hogy tegyen pontot a devizahitelezés még nyitott kérdéseire, mert a fórum a magyar joganyag alapján is dönthet az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamrés ügyében.

A jogvitát felülvizsgálati eljárásban elbíráló Kúria azt a kérdést tette fel az Európai Bíróságnak, hogy a külföldi pénznemben meghatározott kölcsönszerződésre alkalmazandó átváltási árfolyamot meghatározó feltétel a szerződés elsődleges tárgya vagy a szolgáltatás minőség/ár aránya alá tartozik-e. Adott esetben azt szerette volna a Kúria tudni, hogy mikor tekinthető az ilyen feltétel olyannyira világosnak és érthetőnek, hogy a tisztességtelen jellege az irányelv alapján nem vizsgálható. A magyar bíróság azt is meg szerette volna tudni, hogy abban az esetben, ha a szerződés a tisztességtelen feltétel elhagyása esetén nem teljesíthető, a nemzeti bíróság jogosult-e azt módosítani vagy kiegészíteni.

Az Európai Unió főtanácsosa esélyt adott a hiteleseknek

A szerdai döntéssel kapcsolatban fontos előzmény, hogy N. Wahl EU főtanácsnok februárban már közzé tett egy indítványt, amelyben a devizaadósok számára nyitott egy lehetőséget. Ebbe a perek kapcsán kapaszkodni lehet majd. A főtanácsnok szerint a Kúria vizsgálhatja a szerződések tisztességtelenségét, és lesz mozgástere belenyúlni a szerződésekbe. Az esetek kapcsán kulcskérdés lesz, hogy bár az ügyfelek aláírták, hogy megértették a szerződési feltételeket, a magyar bíróság szerint ez valóban megtörtént-e. 

A főtanácsnok javaslata szerint azok a szerződési feltételek, amelyek a külföldi pénznemben meghatározott kölcsön folyósítására a kölcsön törlesztésekor alkalmazandó átváltási árfolyamtól eltérő átváltási árfolyam alkalmazását írják elő, nem feltétlenül mentesülnek a tisztességtelen jellegükre vonatkozó értékelés alól. Noha az ilyen feltételek előzetesen a külföldi pénznemben meghatározott kölcsönszerződés elsődleges tárgya alá tartozónak tekinthetők, a nemzeti bíróság feladata annak meghatározása, hogy a fogyasztóknak módjukban állt-e megérteni, hogy a két árfolyam közötti különbözetből eredően többletterhet viselhetnek. A tanácsnok állásfoglalása bár fontos, a Bíróságra nézve semmilyen kötelezettséget nem ró, elfogadhatja, vagy akár figyelmen kívül is hagyhatja azt.

Hétfőn is döntött már a Bíróság

Az Európai Bíróság hétfőn határozatot hozott egy másik - a Sebestyén kontra Raiffeisen - eljárásban. Ez alapján a magyar törvényszéknek kell eldöntenie, hogy tisztességtelen-e az a szerződéses kikötés, amely a kölcsönügyletben szerepel. Az uniós testület rámutatott: a feltételt önmagában még nem teszi tisztességessé, ha a fogyasztónak az aláírás előtt általános tájékoztatást adtak róla.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!