3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedden meghozta meg az ítéletet a Kúria a Kásler-perben. A döntés iránymutatást ad a kormánynak is a devizahitelesek végső megmentését illetően.

A Kásler-ügyben érvénytelenek az árfolyamrésre vonatkozó szerződéses rendelkezések  - mondta ki a Kúria kedden.

A  Kúria indoklása szerint:

  1. vizsgálható az árfolyamrés tisztességtelensége, mivel az nem tartozik a főszolgáltatást megállapító, illetve a szolgáltatás ellenszolgáltatás arányát meghatározó szerződéses kikötések körébe.
  2. a deviza alapú kölcsönszerződések esetén nem kerül sor átváltásra csak átszámításra, amelyért a pénz átváltásakor szokásos díjazás nem jár. A különnemű árfolyam alkalmazásából a pénzügyi intézményeknek ellenszolgáltatással nem fedezett bevétele, a fogyasztóknak pedig költsége keletkezik, ami tisztességtelen. A különnemű árfolyamok alkalmazása azért is tisztességtelen, mert az nem felel meg az Európai Unió Bírósága hivatkozott ítélete által is értelmezett világos és érthető szabályozás követelményének.
  3. kérdés volt a szerződések semmissége is, mely az Európai Bíróság szerint nem helytálló, ezért az érvénytelen részt helyettesíteni kell. A Kúria ezzel kapcsolatban úgy határozott: a más pénznemben meghatározott tartozást a fizetés helyén és idején érvényben levő árfolyam alapulvételével kell átszámítani. Ilyennek pedig a Magyar Nemzeti Bank hivatalos deviza árfolyama tekintendő. A vételi és eladási árfolyam alkalmazását előíró szerződési rendelkezések érvénytelensége folytán, azok helyébe a fent hivatkozott diszpozítív rendelkezés lép.
szerk.: önmagában a döntés nem kedvez a magyar bankrendszernek, viszont a szektort érintő megrázkódtatás lehetőségére már korábban is figyelmeztetett Nagy Márton jegybanki igazgató. Akkor két problémakört is megemlített, ami még nem eldöntött, ugyanakkor a bankok gazdálkodását negatívan befolyásolhatja rövid időn belül. Egyrészt az árfolyamrést, mely körülbelül 60-90 milliárdos költséget jelenthet számukra, másrészt pedig az egyoldalú szerződésmódosítást.
Az ügy előzménye

Az ügy közvetlen előzménye az Európai Bíróság április 30-án meghozott ítélete, mely lényegében visszadobta a labdát a Kúriának a legfontosabb kérdésekben. Az EB ítélete ugyanis az alábbiakat mondta ki:

  • A Kúriának kell döntenie arról, hogy az árfolyamrés a szerződés alapvető eleme-e, és ez alapján vizsgálható-e a tisztességessége.
  • A hitelszerződésben meghatározott árfolyamrés nem tekinthető ellenszolgáltatásért fizetendő díjazásnak.
  • A Kúriának kell eldöntenie, világos és érthető-e az árfolyamrésre vonatkozó szerződéses feltétel.
  • A bíróságok helyettesíthetik egy másik rendelkezéssel a vitatott szerződéses feltételt, a lehető legnagyobb mértékben fenntartva ugyanakkor a szerződés egészének érvényességét.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!