A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi statisztikája szerint decemberben a háztartások által felvett lakáscélú hitelek állománya ötödik hónapja csökkenő tendenciát követ és 8,6 milliárd forintra mérséklődött a novemberi 9,7 milliárd forint után. Ennél alacsonyabbra legutóbb 2010 márciusában volt példa, amikor 8,5 milliárdot vettek fel a háztartások. Hasonló trend mutatkozott a folyószámla-hiteleknél is: az igényelt és felvett összeg 361 milliárd után 254 milliárd volt decemberben. Ezzel szemben a fogyasztási hitelek kismértékben kelendőbbek voltak, bár tekintve az ünnepi időszakot ez nagy meglepetést nem okozhatott: a novemberi 12,6 milliárd után 13,2 milliárdra volt szükségük a háztartásoknak.
A fenti számokat egyébként nem támasztja alá a kamatok alakulása, hiszen mindhárom hiteltípus esetében csökkenő évesített kamatlábról árulkodnak a számok. A lakáshitelek 9,87 százaléka 19 bázisponttal marad el az előző havitól. Legutóbb ennyire alacsony szinten a végtörlesztés hajrájában voltak a kamatok. Ezzel szemben, bár a jegybanki alapkamat-csökkentés nyomán fokozatosan mérséklődnek a hitelkamatok, decemberben érdekes folyamat volt megfigyelhető. Lakáshitelek esetén megtört az átlagos hitelköltség mutató hónapok óta tartó csökkenő trendje, és a novemberi 11,19 százalék után 11,79 százalékra emelkedett ez a mutató. Mindez azt jelenti, hogy bár önmagában a hitel "alapára" csökkent, a pénzintézetek emeltek az egyéb költségeken, így a hitel teljes díja már növekedést mutat.
Januárban alig csökkentettek a bankok
Jelentős változás januárban sem következhetett be a piacon, legalábbis erről árulkodnak az általunk figyelt termékek árazásai a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján. A nagyobb kereskedelmi bankok közül az Erste, az OTP és a Raiffeisen a lakáshitelek és a szabad felhasználású hitelek esetében egyaránt eszközölt egy kisebb mértékű változtatást. Ahogy elnézzük az adatokat, látható, hogy ez jelentős átrendeződést nem okozott a piacon. Az általunk szemmel tartott szabad felhasználású hitelek esetében az OTP 25 bázisponttal csökkentette terméke teljes hiteldíj mutatóját, ám még mindig a legdrágábbnak minősül a piacon.
A takarékpénztárak bankoknál kisebb aktivitást mutattak. Az általunk figyelt pénztárak közül csak a Mohácsi Takarék csökkentette kis mértékben, 10 bázisponttal a lakáshitel kamatát, és hasonló lépést hajtott végre a szabad felhasználású terméknél is. A Duna Takarék azonban a szabad felhasználású hitelét a korábbinál drágábban kínálja, 13,58 százalék helyett 14,79 százalék mellett érhető el.
Székely Sarolta
mfor.hu