3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A beérkező információk megerősítik, hogy a várakozásoknak megfelelően folytatódik a közepes ütemű gazdasági növekedés az eurózónában - mondta el az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatóján Mario Draghi, az EKB elnöke.

Az EKB csütörtöki ülésén nem változtatott 0,25 százalékos irányadó kamatán. Mario Draghi sajtótájékoztatóján ennek megfelelően szinte változatlanul ugyanazt az érvelést használta a döntés megindokolására, mint februárban.

Az EKB elnöke elmondta, hogy megvitatták az alapkamat csökkentésének lehetőségét és más monetáris politikai lépéseket is. Nem egyhangú döntést hoztak, de a többség egyetértett abban, hogy még nem megfelelőek a körülmények az újabb kamatcsökkentéshez.

Draghi elmondta, hogy az EKB inflációs várakozása közép- és hosszú távon változatlan, mert alacsonyak a lefele és a felfele ható kockázatok is. Ez összhangban áll az EKB céljával, miszerint a 2 százalékos szint alatt, de annak közelében marad az infláció.

Az EKB 2014-re 1 százalékos, 2015-re 1,3 százalékos, 2016-ra 1,5 százalékos inflációt vár az eurózónában. Ugyanezekben az években a központi bank szerint 1,2 százalékos, 1,5 százalékos, majd 1,8 százalékos gazdasági növekedés lesz.

Mario Draghi szerint az EKB által várt növekedési ütemet nagy valószínűséggel tartani tudják a tagországok, de az EKB több potenciális veszélyforrást is figyelemmel kísér. Az EKB szerint visszafoghatja a növekedést a pénzügyi piacok destabilizálódása, geopolitikai kockázatok, az eurózónás országok belföldi keresletének csökkenése, valamint a strukturális reformok elmaradása.

Az EKB munkatársai szerint az eurózóna államainak költségvetési deficitje 2013-ban átlagosan 3,2 százalék volt, de 2014-ben már csak 2,7 százalék lesz. A GDP-arányos államadóssági szint 2014-ben 93,5 százalék lesz, de Mario Draghi szerint utána csökkenni fog, ha a tagállamok kitartanak a fiskális szigor mellett.

Mario Draghi újságírói kérdésre elmondta, hogy az EKB foglalkozott az euró árfolyamával, és annak az inflációra gyakorolt hatásával is. 2012 óta az euró nagyjából 8 százalékkal erősödött a dollárral szemben, ez 0,4-05 százalékkal fogta vissza az inflációt.  Bár az árfolyamváltozás az inflációt csökkentette, az EKB-nak továbbra sincs az euró árfolyamára vonatkozó célszáma, mert az árfolyam stabilitás nem tartozik a bank hatáskörébe.

Sajtótájékoztatóján Mario Draghi kiemelte, hogy rendezni kell az európai bankok mérlegszámláinak helyzetét, különös tekintettel a nem teljesítő hitelekre. Ez előfeltétele annak, hogy a magánszektorból újra befektetések érkezzenek a pénzügyi szektorba.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!