4p

A Robin Hood-adó társasági adóba történő integrálása jelentősen megdobja az adózói körbe bevont vállalatok adófizetési kötelezettségét. Mfor.hu-háttér.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szerdai sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a jelenleg két kulcsos társasági adórendszert három kulcsossá kívánnák tenni egy új, 30 százalékos kulcs bevezetésével, melyet az energetikai- és közműcégeknek kellene fizetni. A hír hatására a Mol részvények árfolyama zuhanni kezdett, majd Balog Ádám, az adóügyekért felelős államtitkár pontosított. A 30 százalékos kulcs a jelenegi 19 százalékos kulcs és a 8 helyett 11 százalékra emelt Robin Hood-adóból tevődne össze. Ez egyébként kedvezőbb, mint a Széll Kálmán Tervben foglalt elképzelés, hiszen aszerint a kormány a 8 százalékot megduplázta volna.

A Robin Hood-adót tehát a kormány a korábbi igéretéhez hűen látszólag tényleg kivezeti, ám helyette az ebből fakadó veszteségek kárpótlásaként új adókulcsot határoz meg az érintett cégek számára, így biztosítva azt, hogy a költségvetés ne szenvedje meg az adó eltörlését. Ugyanakkor az érintett cégek körét is kibővítik, hiszen a Nemzetgazdasági Minisztérium által benyújtott törvényjavaslat szerint a víz-, és csatornaszolgáltatók, illetve a települési hulladékkezelési közszolgáltatókat is megsarcolja a kormány. Az adózói kör meghatározása azért nem ennyire egyszerű kérdés, hiszen ki kell dolgozni azt a kormánynak, hogy mi lesz az önkormányzati tulajdonban lévő cégekkel. Az önkormányzatok költségvetésének eddigi megnyirbálása már így is nagy mértékben megnehezítette a jövőjüket, az új adó pedig csak újabb problémákat okozhatna.

Mennyi? 30!

A törvényjavaslat pénteki benyújtásáig még azt is nehéz volt értelmezni, hogy a 30 százalékot hogy érti a kabinet, hiszen arról nem szólt a fáma, hogy mi lesz 2013-tól azokkal, akiknek az adózás előtti eredménye nem haladja meg az 500 millió forintot. Márpedig regionális hulladékgazdálkodó cégek körében nem nehéz ilyet találni.

A benyújtott törvényjavaslat szerint a szektor különadója a jelenlegi 8 százalékos kulcs 11 százalékra emelkedne az államtitkár bejelentésével összhangban. Tehát feltehetően a 10, illetve 19 százalékos társasági adókulcs mellé kerülne a 11 százalékos új adó. Így a Matolcsy által említett három helyett négy társasági adókulcs működne hazánkban.

Akár kétszer annyi adófizetési kötelezettség

A legfrissebb elérhető beszámolók adatai alapján, melyek egyelőre még csak 2010-re vonatkozó adatok, megnéztük, hogy milyen változást eredményezne az újonnan adózói körbe lépő cégek esetében az új adókulcs. Kalkulációnk során azzal a feltevéssel éltünk, hogy minden cégre kivetik a 11 százalékos "pluszadót", ennek megfelelően az 500 millió forintos adózás előtti eredmény alatti cégeknél 21, az efelettit realizálóknál pedig 30 százalékossá válik a társasági adó kulcsa. 

Az alábbi táblázatunkban összefoglaltuk az adóváltozás hatását néhány érintett cég esetében. A pirossal kiemeltek adózás előtti eredménye nem éri el az 500 millió forintot, tehát esetükben a 10+11 százalékos kulccsal számoltunk, a többi vállalatra az ennél magasabb adófizetés előtti eredmény miatt a 19+11 százalékos kulcs vonatkozik. Látható, hogy a realizált eredménytől függetlenül jelentős mértékű változást kell lenyelniük a cégeknek, hiszen például a hulladékgazdálkodás területén működő Saubermacher adófizetési kötelezettsége gyakorlatilag megduplázódna, de például a Kapos-Víz adójának nagysága is 50 százalékot emelkedhet. Ennek köszönhetően egyébként jelentős pluszt remélhet a kormány, hiszen ha megnézzük a 2010-ben fizetett és az új adókulccsal számolt adó nagyságának különbözetét, kiderül, hogy csak az általunk vizsgált 7 cégtől 721 millió forintos bevételtöbblete származik a költségvetésnek. A 2010-es befolyt adónál közel 223 millióval magasabb. 

Meg kell jegyeznünk ugyanakkor azt is, hogy a hulladékgazdálkodás ágazatában három nagy vállalat van, mely az ország nagy részét lefedi, ám ezek regionális szinten több kisebb vállalatot működtetnek. Ilyen például az AVE Magyarország Zrt.-hez tartozó AKSD és az AVE Miskolc. A nagyvállalatok adataival azonban nem tudtunk előzetes kalkulációt végezni, hiszen ebben az esetben a cégnek az előző évek elhatárolt vesztesége miatt nem volt adófizetési kötelezettsége, a piacon megtalálható másik nagy cégnek, az ASA Magyarországnak pedig 2010-ben negatív adóalapja volt. 

Ebből kifolyólag kérdés még az is, hogy ilyen esetekben a kisebb, regionális szinten működő vállalatok eredményét fogják-e számításba venni az adófizetési kötelezettség meghatározásánál, tehát őket terheli-e az új adó, vagy pedig a nagyvállalatot. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!