Suma Chakrabarti kiemelte a régió energiaszolgáltatási szektorát azon ágazatok között, amelyek esetében, az EBRD megítélése szerint, a szerkezeti reformfolyamat a leginkább "beragadt". Szerinte az átalakulás előrehaladott szakaszában járó egyes közép-európai gazdaságokban az energiaszektorbeli reformfolyamat vissza is fordult. Példaként említette, hogy Magyarországon és Bulgáriában "adminisztratív jellegű díjcsökkentések" történtek, amelyek a költségmegtérülési szintek alá nyomják az árakat.
Az EBRD elnöke szerint ez elriasztja a beruházókat a szektortól, ami hosszabb távon a gazdaság versenyképességét is alááshatja. Suma Chakrabarti szerint a bank működési területéhez tartozó gazdaságokban a növekedési ütem továbbra is jóval elmarad a pénzügyi válság előtt mért szintektől. Ráadásul e gazdaságok zömében már a válság előtt, a 2000-es évek közepétől lanyhult a reformlendület, ami a termelékenység visszaeséséhez vezetett.
A hosszú távú előrejelzések arra vallanak, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikai és intézményi keretek között a következő évtizedben is csak mérsékelt termelékenység-növekedés várható az átalakuló térségben. Ez azt is jelenti, hogy leállhat vagy "vánszorgássá lassulhat" az életszínvonal felzárkóztatása a nyugat-európai szintekhez - mondta az EBRD elnöke.
Hozzátette: ha az EBRD tevékenységi régiójához tartozó országok újraindítják a szerkezeti reformokat, az hosszú távon 0,8-1,5 százalékpontot adhat hozzá az éves szintű gazdasági növekedésekhez. Teljesen egyértelmű tehát, hogy a szerkezeti reformok végigvitelének magas növekedési hozadéka van, és a gazdasági növekedés újbóli élénkítése végett a térségi kormányoknak gyorsítaniuk kell e strukturális átalakításokat - mondta keddi londoni beszédében az EBRD elnöke.
Suma Chakrabarti a bank által a térségi átalakulásban betöltött alapvető szerep illusztrálására felidézte, hogy alapítása, vagyis 1991 óta eddig összesen négyezer fejlesztési programot finanszírozott működési területén 90 milliárd euró értékben.
MTI