Martin Schulz egy Werner Faymann osztrák kancellárral közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta: ha a többi tagállam felismeri, hogy ez az együttműködés pénzforrást jelent, akkor azok is csatlakozni fognak, akik eddig tartózkodóak voltak.
Az EU tizenegy tagállama, köztük Ausztria kedden jelezte szándékát, hogy úgynevezett megerősített együttműködés keretében be akarják vezetni a pénzügyi tranzakciós adót. Eddig hét tagállam fogalmazta meg hivatalosan írásban az Európai Bizottság felé ezt a szándékát. Az együttműködés életbe lépéséhez kilenc tagállam nyilatkozata szükséges. Az új adónem bevezetésének egyik ellenzője a nagy tagállamok között Nagy-Britannia.
A szociáldemokrata Schulz emlékeztetett arra, hogy az Európai Parlamentben politikai csoportokon átívelő egyetértés alakult ki egy európai pénzügyi tranzakciós adóról, és egyetértettek abban, hogy "azoknak, akik jelentősen hozzájárultak a pénzügyi válsághoz, ki kell venniük a részüket a válság kezeléséből".
A tranzakciós adó a pénzügyi piacok hozzájárulása a válság kezeléséhez - jelentette ki Faymann. A cél nem a reálgazdaság és a munkavállalók megadóztatása, hanem elsősorban azokat érintené az adó, akik a pénzpiacokon kereskedve "tranzakciók százait, ezreit" kötik - hangsúlyozta a politikus, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke.
Algirdas Semeta adóügyi uniós biztos bejelentése szerint keddig Ausztria, Németország, Franciaország, Belgium, Görögország, Portugália és Szlovénia jelezte szándékát a megerősített együttműködés létrehozására. Észtország, Spanyolország, Olaszország és Szlovákia később szóban jelentette be csatlakozását. A részletekről és az eszközök felhasználásáról még nem született megállapodás.
Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter szerdán a sajtónak nyilatkozva úgy foglalt állást, hogy a pénzforrásokat az egyes tagállamok EU-s költségvetésbe való befizetéseinél kellene felhasználni.
A Bécsi Tőzsde kritikusan tekint az új adófajtára. Michael Buhl tőzsdeelnök - egyben a Budapesti Értéktőzsdét is magában foglaló Közép- és Kelet-európai Tőzsdeszövetség (CEESEG) vezérigazgatója - úgy látja, hogy a kereskedés olyan országokba "vándorolhat el", ahol nem vetnek ki ilyen adót a tranzakciókra. Buhl szerint nem a tőzsdei, hanem a tőzsdén kívüli kereskedést kellene megadóztatni, hogy "átláthatóbbá" tegyék azt.
MTI