A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint a 90 napon túli késedelemben lévő lakossági lakás célú devizahitelek nagysága 316,3 milliárd forintot tett ki 2014 első negyedévében. Ez a teljes lakás célú devizahitel-állománynak a 17,7 százalékát jelenti a korábbi 17,4 után. Egy évvel ezelőtt az arány még "csak" 15,9 százalék volt. Az állomány romlása annak tükrében meglehetősen nyilvánvalóként értelmezhető, hogy az év első három hónapjában szignifikánsan gyengült a forint a főbb devizákhoz képest. A tavaly év végi árfolyamhoz képest egészen pontosan 3,4 százalékot veszített értékéből március végére a forint. Ez pedig több adós számára 90 napon túli késedelembe csúszást eredményezhetett.
Emellett a 90 napon túli állomány emelkedésébben az is szerepet játszhatott, hogy a kormány jó ideje "ígérgeti" a devizahitelesek végső megmentését, meghosszabbította az amúgy április végéig tartó kilakoltatási moratóriumot is, és mindez az adósok fizetési hajlandóságát ronthatta.
Ugyanakkor nemcsak a lakás célú hiteleknél figyelhető meg ez a romlás, hiszen a késedelmes szabad felhasználású jelzáloghitelek aránya 28,4-ről 29 százalékra ugrott (476 milliárdos az állomány a korábbi 458 után), a deviza alapú személyi hiteleknél pedig 15,4-ről 17-re emelkedett a nemteljesítő hitelarány.
A forinthitelek körében néhány esetben már a portfólió javulásának jelei mutatkoznak. Így a támogatott lakás célú késedelmes hitelek aránya a tavaly év végi 4,6-ról 4,1 százalékra mérséklődött. Sokat javult a gépjárműhitelek minősége, hiszen még három hónappal ezelőtt az állomány 52 százaléka volt 90 napon túli késedelemben, március végén az arány 48 százalék volt.
A javulást mutatók táborát erősíti még a folyószámla-hitelek, és az áruhitelek is. Előbbi késedelmes aránya 9,1 százalék volt a korábbi 9,2 után, az áruhiteleknél pedig 16,8 a tavaly év végi 17 után.
Ezekkel szemben a forint alapú lakás célú, 90 napon túli késedelembe esett hiteleinek aránya 14,9 százalékról 15,4-re ugrott, a szabfel-hiteleké pedig 31,4-re a korábbi 30,6 száazlékról.
A teljes háztartási hitelállomány késedelembe esett része 19,2 százalékot tett ki, a három hónappal ezelőtt 18,8 után. Egy évvel korábban 90 napon túli elmaradásban a teljes lakossági hitelek 18 százalék volt.
mfor.hu