Az MNB csütörtöki közlése szerint a folyó fizetési mérleg 366 millió eurós többlettel zárt tavaly a negyedik negyedévben, több mint a duplája lett az elemzők által várt 180 millió eurónak. Az éves többlet 2,031 milliárd euró volt a 2009-es 332 millió euró után. A tavalyelőtti adatot több mint 700 millió euróval javította az MNB. A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség az utolsó negyedévben a szezonális hatások kiszűrésével a negyedéves GDP 4,1 százaléka volt.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a negyedéves többlet ugyan magasabb lett a vártnál, de a KSH korábbi adataiból a tendencia jól látszott az áru és szolgáltatásmérleg többletének növekedése. Azt is jó hírnek nevezte az elemző, hogy az MNB a 2009-es folyó fizetési mérleg egyenlegét hiányról többletre javította.
Különösen kedvezőnek nevezte a magas külső finanszírozási képességet, amely mellett tőkebeáramlás is van, így az ország bruttó és nettó államadóssága csökken.
Suppan Gergely szerint a folyó fizetési mérleg többlete csökkenni fog az idén, de még így is 1 milliárd euró körüli szufficittel zárhat. Az áruk és szolgáltatások egyenlege lassulva, de tovább javul, és nő a jövedelemkiáramlás is. Ugyanakkor az EU-s transzferek is bővülnek - tette hozzá.
A külső finanszírozási képesség ezért Suppan Gergely szerint akár 3,5 milliárd euró is lehet, ez a 2 milliárd euró körüli közvetlen működőtőke beáramlással már az 5 milliárd eurót is meghaladja. A magánnyugdíj-pénztári befektetések repatriálása pedig a portfolió-egyenleget javítja majd, jelentős forint keresletet generálhat és növeli az MNB devizatartalékait is. Ez "óriási" támaszt jelenthet a forintnak, jelentősen csökkentheti az árfolyam sebezhetőségét.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője is arra számít, hogy a folyó finanszírozási mérleg többlete 900 millió euró körülire csökken. Hangsúlyozta azonban, hogy ez nem drámai változás, sokkal inkább egészséges folyamatok eredménye, hiszen az import növekedését, a belső fogyasztás bővülését is jelenti.
Megemlítette, hogy az EU-s forrásoknak köszönhetően a finanszírozási képesség továbbra is jelentős marad. Az elemző szerint 2012-ben zárhat ismét hiánnyal a mérleg.
MTI