A közzétett inflációs jelentés optimistának tekinthető, mivel a kilátások között nem szerepel kamatemelés, a megemelt idei inflációs várakozások ellenére sem - mondta Horváth István. A K&H Alapkezelő befektetési igazgatója hozzátette: optimizmusra utal az is, hogy az MNB alap forgatókönyve szerint akár már az év második felében kamatcsökkentésre kerülhet sor.
Horváth István szerint azonban a jelenlegi helyzet igen sérülékeny, hiszen ezt az optimista forgatókönyvet két tényező is beárnyékolhatja. Egyrészt, amennyiben Magyarország külső megítélése nem javul, és a jelenlegi szinten marad az országkockázati felár, az az inflációs várakozások további romlása nélkül is megakadályozza az alapkamat mérséklését az év második felében is. Másrészt, ha az olaj világpiaci ára tartósan a jelenlegi szinteken marad, az még tovább gyorsíthatja az inflációt.
"Jelenleg a befektetőknek ugyanezekkel a kockázatokkal kell szembenézniük, ezeket pedig rövid távon az EU-IMF megállapodás előrehaladása tudja leginkább befolyásolni" - közölte a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az MKB Bank idei inflációs előrejelzése 5,9 százalék, a jövő évi 3,2 százalék, azaz magasabb a jegybanki prognózisnál - jelezte a pénzintézet vezető elemzője. Kondrát Zsolt elképzelhetőnek tart egy év végi kamatcsökkentést, de úgy vélte, hogy az az emelkedő olajárak, vagy más költségsokk nyomán átcsúszhat jövőre.
Az olajár mellett az igazi kockázatot az EU/IMF megállapodás csúszása jelenti - véli Kondrát Zsolt. Amennyiben a piac bizalma megrendül abban, hogy nyár közepéig tető alá kerül a megállapodás, akkor a hozamok és a forint árfolyama is elszabadulhat, ami azt jelenti, hogy a kamatcsökkentést "el lehet felejteni" - mondta az MKB Bank vezető elemzője.
MTI