4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lényegében két év alatt, 2007-2008-ban adósodtak el a magyar önkormányzatok, azonban a tőketörlesztés csak most kezdődik a legtöbb eseten, ami további növekedést jelenthet a terheket illetően - olvasható a jegybank egy friss tanulmányában. Mfor.hu-tudósítás.

A svájci önkormányzatok sem kaptak ilyen jó feltételekkel hitelt

Június végén mintegy ezermilliárd forintot tett ki az önkormányzatok kötelezettségállománya a bankrendszerrel szemben, ezen belül 550 milliárd forintot képviseltek a kötvények, 450 milliárdot pedig a hitelek - olvasható az MNB Szemle szerdán bemutatott számában Homolya Dániel és Aczél Ákos tanulmányában.

A jegybank szakemberei azt is kimutatták, hogy az önkormányzati hitelállomány 2007-2008-ban két év alatt szinte megduplázódott, 2008 vége óta viszont nem növekedett jelentősen. A bankok részéről erős koncentrálódás figyelhető meg, az önkormányzati hitelezésben legaktívabb hét magyarországi pénzintézet részesedése 97 százalékos.

"A teljes önkormányzati kitettség 60 százaléka devizaalapú, ezen belül 80 százalék a svájci frank alapú kitettség aránya" - mondta az MNB szerdai sajtóbeszélgetésén Aczél Ákos, a tanulmány egyik szerzője. Hozzátette: a kibocsátáskor az önkormányzatoknak nagyon kedvező feltételeket sikerült elérni, az akkori svájci LIBOR felett 0-150 bázispontos kamatot alkudtak ki, holott még a svájci önkormányzatok sem kaptak ilyen kedvező feltételekkel frankhitelt.

A fenti kedvező feltételek ösztönözték az önkormányzatokat a hitelfelvételre, emellett az EU-források önerőigénye és a szabályozói bizonytalanságból fakadó óvatossági megfontolások erősítették a hitelfelvételi kedvet. A kötvénykibocsátások és hitelfelvételek után az így kapott forrásokat az önkormányzatok nagyrészt forintbetétekben helyezték el, ezért évekig nem romlott jelentősen a szektor nettó pozíciója a bankrendszerrel szemben.

2010 óta viszont az önkormányzatok elkezdték kivonni betéteiket a bankokból, részben emiatt 444 milliárddal romlott a pozíciójuk a bankrendszerrel szemben. A növekedésben az is közrejátszott, hogy 2010 januárja óta 62 milliárdról 116 milliárdra nőtt az önkormányzatok folyószámlahitel-állománya, az árfolyamváltozások miatt pedig 110 milliárddal nőtt az állomány.

Most jön csak a feketeleves

"Az önkormányzati adósságon belül a nem teljesítő állomány 2,1 százalékot tesz ki átlagosan, erre a bankrendszer 2010-ben megkezdte az értékvesztés-képzést. A most beinduló tőketörlesztés azonban növelheti ezt az arányt a jövőben" - emelte ki Aczél Ákos. Hozzátette: 2011. közepéig a teljes állomány mintegy egy százaléka került átstrukturálásra, a bankok várakozásai szerint ez az arány az év végére elérheti a tíz százalékot.

A tőketörlesztés mostanában kezdődik: az idei év közepéig az önkormányzati hitelek egyharmada esetében kezdődött meg, 2011 végére ez az arány 50 százalékra, 2013 végére pedig 90 százalékra növekedhet - áll a tanulmányban. Ez pedig további jelentős törlesztési terheket ró majd az önkormányzatokra.

Az MNB szakemberei szerint elsősorban a megyei önkormányzatok és a községek adóssága van kifeszítve, mivel ezekben a szegmensekben a legmagasabb a 70 százalékos alapvető kiadás/ bevétel arányt meghaladók aránya. "A megyei önkormányzatok esetében pozitív lehet a kormányfő október eleji bejelentése, mely szerint az állam 180 milliárdos adósságot vállal át azzal együtt, hogy feladatokat von el" - emelte ki Aczél Ákos.

A tanulmány szerint egyébként a teljes kötelezettségállomány mintegy 30 százalékát városok vették fel, 25 százalék a megyeszékhelyek és a megyei jogú városok aránya, illetve 23 százalék jut a fővárosra és a kerületekre. A nagyközségek és a községek a tartozások 10, míg a megyei önkormányzatok 12 százalékát halmozták fel.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!