3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem hiszem el, hogy ilyen rövid lenne a politikusok emlékezőképessége. Mintha nem is azért szenvedne már évek óta a magyar gazdaság, mert a politikusok, a szabályozó hatóságok a 2000-es évek közepén hagyták, hogy a devizahitelek ügyében az emberek szabadon dönthessenek.

Az MTI tudósítása szerint Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken azt mondta a devizahitelek forintosításával kapcsolatban, hogy a kormány széles körű választási lehetőséget hagyott az ügyfeleknek: azok, akik devizában kapják fizetésüket, vagy 2020 december végéig lejár a szerződésük, illetve a jen- vagy VIP-hitelesek, dönthetnek úgy, hogy megtartják devizahitelüket, és nem élnek a forintosítással.

De miért? Hiszen mást sem szajkóz immár évek óta az MNB, illetve józanabb napjaiban a kormány, hogy a lakossági devizahitelek engedélyezése óriási hiba volt, és még az írmagját is ki kell tépni ezeknek a banki terméknek. És, hogy mennyivel hatékonyabb lesz a monetáris politika, eredményesebb a jegybanki transzmisszió, ha a pénzpolitikai döntéshozóknak nem kell félszemmel állandóan a forint árfolyamát lesniük. Nem kell arra is koncentrálniuk, hogy a devizahitelesek képesek és hajlandóak lesznek-e megfizetni aktuális törlesztőrészletüket a magasabb árfolyamon. És ha nem, akkor az mennyire fogja gúzsba kötni a bankokat a vállalatok hitelezésében, visszafogva ezzel a magyar gazdaság növekedését.

Tehát az elmúlt évek esszenciája, hogy a lakossági devizahitelek úgy rosszak, ahogy vannak, hiszen olyan kockázatokat vittek rövid távú érdekek - a 2005-2008 közötti magasabb GDP-növekedés fenntartása érdekében - a teljes magyar pénzügyi rendszerbe, amelynek negatív hatásait évek óta látjuk, érzékeljük, tapasztaljuk.

Erre a harmadik Orbán-kormány 6 évvel a teljes magyar pénzügyi rendszert megreccsentő válság kitörését követően szintén rövid távú érdekek, spekulációs megfontolások alapján úgy dönt, hadd dönthessenek az emberek szabadon! A jen árfolyama most gyenge, és folyamatosan gyengül, ezért (és a magasabb forintkamat miatt) a forintosítás sok esetben magasabb törlesztőrészleteket eredményezne, amely ezek szerint - mégha kis számú hitelest is érint - Trócsányiék szerint poltikailag vállalhatatlan. Döntsenek inkább az emberek úgy, ahogy 2005 és 2008 között is szabadon dönthettek!

Aztán ha 2-3 év múlva valami olyasmi, senki által nem várt esemény történne a világgazdaságban - mint 2008-ban -, és a jen hirtelen szárnyakat kapna, akkor majd lehet mindent előről kezdeni, szídni a bankokat és a hatóságokat.

Csak azt nem tudom, mi tennének Trócsányiék, ha valami csoda folytán pár éven belül a svájci frank hirtelen nagyot gyengülne? Akkor vissza az egész forintosítás és majd jön a frankosítás?

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!