3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem hiszem el, hogy ilyen rövid lenne a politikusok emlékezőképessége. Mintha nem is azért szenvedne már évek óta a magyar gazdaság, mert a politikusok, a szabályozó hatóságok a 2000-es évek közepén hagyták, hogy a devizahitelek ügyében az emberek szabadon dönthessenek.

Az MTI tudósítása szerint Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken azt mondta a devizahitelek forintosításával kapcsolatban, hogy a kormány széles körű választási lehetőséget hagyott az ügyfeleknek: azok, akik devizában kapják fizetésüket, vagy 2020 december végéig lejár a szerződésük, illetve a jen- vagy VIP-hitelesek, dönthetnek úgy, hogy megtartják devizahitelüket, és nem élnek a forintosítással.

De miért? Hiszen mást sem szajkóz immár évek óta az MNB, illetve józanabb napjaiban a kormány, hogy a lakossági devizahitelek engedélyezése óriási hiba volt, és még az írmagját is ki kell tépni ezeknek a banki terméknek. És, hogy mennyivel hatékonyabb lesz a monetáris politika, eredményesebb a jegybanki transzmisszió, ha a pénzpolitikai döntéshozóknak nem kell félszemmel állandóan a forint árfolyamát lesniük. Nem kell arra is koncentrálniuk, hogy a devizahitelesek képesek és hajlandóak lesznek-e megfizetni aktuális törlesztőrészletüket a magasabb árfolyamon. És ha nem, akkor az mennyire fogja gúzsba kötni a bankokat a vállalatok hitelezésében, visszafogva ezzel a magyar gazdaság növekedését.

Tehát az elmúlt évek esszenciája, hogy a lakossági devizahitelek úgy rosszak, ahogy vannak, hiszen olyan kockázatokat vittek rövid távú érdekek - a 2005-2008 közötti magasabb GDP-növekedés fenntartása érdekében - a teljes magyar pénzügyi rendszerbe, amelynek negatív hatásait évek óta látjuk, érzékeljük, tapasztaljuk.

Erre a harmadik Orbán-kormány 6 évvel a teljes magyar pénzügyi rendszert megreccsentő válság kitörését követően szintén rövid távú érdekek, spekulációs megfontolások alapján úgy dönt, hadd dönthessenek az emberek szabadon! A jen árfolyama most gyenge, és folyamatosan gyengül, ezért (és a magasabb forintkamat miatt) a forintosítás sok esetben magasabb törlesztőrészleteket eredményezne, amely ezek szerint - mégha kis számú hitelest is érint - Trócsányiék szerint poltikailag vállalhatatlan. Döntsenek inkább az emberek úgy, ahogy 2005 és 2008 között is szabadon dönthettek!

Aztán ha 2-3 év múlva valami olyasmi, senki által nem várt esemény történne a világgazdaságban - mint 2008-ban -, és a jen hirtelen szárnyakat kapna, akkor majd lehet mindent előről kezdeni, szídni a bankokat és a hatóságokat.

Csak azt nem tudom, mi tennének Trócsányiék, ha valami csoda folytán pár éven belül a svájci frank hirtelen nagyot gyengülne? Akkor vissza az egész forintosítás és majd jön a frankosítás?

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!