A hitelesekkel történő elszámolás egy hatalmas operatív teher a bankszektor számára. Az MNB és a Bankszövetség is számos intézkedést tett annak érdekében, hogy minden hiba nélkül, gördülékenyen menjen, de ettől függetlenül az ügyfeleknek is érdemes a rendelkezésükre álló adatok alapján ellenőrizni az elszámoló levélben foglaltakat – hangzott el a Magyar Bankszövetség csütörtöki tájékoztatóján.
Becsei András, a szövetség alelnöke szerint alapvetően két hibatípus szerepelhet a levélben: az adathiba és a képlethiba, de ez utóbbinak igen csekély az esélye, mert a pénzintézetek egységes informatikai fejlesztéseket hajtottak végre a jogszabály és a képlet alapján, amelyet számtalanszor ellenőriztek. Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank is folyamatosan figyeli az elszámolási folyamatot.
Az adathibákat az ügyfelek a törlesztés folyamán megkapott – és lehetőség szerint eltett – elszámolások alapján tudják ellenőrizni.
Mindez természetesen csak abban az esetben lehetséges, ha az időközben elköltöző ügyfelek bejelentik lakcímváltozásukat a pénzintézetüknél. Sokan nem tudják ugyanis, hogy a hivatalos panaszkezelési eljárás csak a tértivevényes levél kézhezvételét követően kezdődhet meg. Tehát hiába kap valaki előzetesen SMS-t vagy telefonhívást a bankjától az elszámolással kapcsolatban, az csak informális tájékoztatásnak minősül.
Ha valakinek panasza van, akkor első körben természetesen a pénzintézetéhez érdemes fordulnia, ahol – ha megalapozottnak ítélik meg a bejelentést -, akkor meg fogják tenni a szükséges lépéseket.
200 tonna levél
Freisleben Vilmos, az MNB fogyasztóvédelmi igazgatója mindenkit megnyugtatott, nem csak azzal kapcsolatban, hogy a jegybank rajta tartja a szemét a folyamaton, de abban a tekintetben is, hogy a pénzintézeteknek valóban az érdeke a folyamat minél előbbi lezárása. Kiemelte, hogy jelenleg nem tud nagyobb büntetést elképzelni egy bank számára, minthogy újra kell kezdenie az egész folyamatot. Az adminisztratív teher ugyanis hatalmas. Nagyságát jól mutatja, hogy az eljárás során mintegy 200 tonna levelet fognak kiküldeni az ügyfeleknek. Ezt újrakezdeni pedig senki sem szeretné.
Az MNB egyébként 308 pénzintézetet vizsgál folyamatosan és ha szabálytalanságot tapasztal, akkor nem csak pénzbüntetést róhat ki, de azonnal megtilthatja a tevékenység folytatását, nem kell távolabbi határidőket megállapítania, mint arra más ügyekben volt már példa. A vizsgálatokban a jegybank a civil szférával és a békéltető testületekkel is együttműködik.
Szász Péter
mfor.hu