3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt 15 évben nem nagyon volt értelme a forint ellen spekulálni, vagy szebben mondva, eurót vásárolni, és abban megtakarítani.

Olyan nagy volt a forint hozamelőnye az euróval szemben, és egyébként is nominálisan is olyan magasak voltak a forintkamatok, hogy nem érte meg ezzel bajlódni, mert nagy szerencse kellett a jó időzítéshez, és pár hónap forintkamata elvitte az árfolyamváltozás esetleges pozitív eredményét.

Egyszóval nehezen lehetett jobbat kitalálni, minthogy az ember ücsörög a magyar állampapírban, és számolja a kamatjövedelmet. Aki devizában takarított meg, az gyakorlatilag csak bukni tudott ehhez képest. Ez a helyzet a jegybanki kamatvágásokkal megváltozott, és várhatóan egyre inkább új világba érkezünk.

Ma a rövidebb magyar állampapírok, diszkontkincstárjegyek, bankbetétek már csak 4 százalékos hozamot termelnek ki évente. Ez nem túl sok. Ráadásul a monetáris politika új irányítói valószínűleg szeretnének még lejjebb menni - ha lehet. Mi következik ebből? Az, hogy egyre inkább érdemes megpróbálni "okoskodni", megpróbálni kitalálni, hogy hol, mikor érdemes átváltani a forintot euróra (vagy dollárra, fontra esetleg azeri manatra), hiszen egy 10-forintos mozgással lassan egy egész éves forintkamatot lehet megkeresni.

A korábbi passzivitással szemben egyre inkább az opportunista megközelítésnek jött el az ideje: lehet a forintban ücsörögni továbbra is, de nagyobb forinterősödések idején valószínűleg érdemesebb átülni euróba, és ha begyengült a forint, akkor visszaszállni a magyar kamatozó eszközökbe.

Azt gondolom, hogy az MNB addig vágja a kamatokat, amíg lehet, azaz, amíg a forint "bírja". A cél a minél alacsonyabb kamatszint a gazdaság fellendítése érdekében. Ebből azonban óhatatlanul következik, hogy túlvágják a kamatot (mert máshogy nem tudnák kitalálni, hogy meddig lehet lemenni, milyen mély hozamszintet viselnek el az állampapírbefektetők), amiből elkerülhetetlenül kisebb-nagyobb hullámzások lesznek majd, 5-10-15 forintos kilengések az euróval szemben.

A választásokig ezeket a kilengéseket valószínűleg szeretnék elkerülni (de ez nem kivánságműsor, úgyhogy valószínűleg nem megy majd), de a választások után sokkal nagyobb tér (és politikai akarat is) lesz rá. Addig is, valószínűleg érdemes figyelni a magyar kamatszintet, a forint-euró piacát, mert jelentős kilengések lesznek még valószínűleg a következő hónapokban is, amin akár az éves magyar kamatot is meg lehet keresni. Ez egy új világ, és dinamikusabb hozzáállást követel meg a megtakarítóktól is...

És a fenti elmélkedés után adózzunk az euró (és Montenegró) előtt néma csodálattal Rambo Amadeus fantasztikus számát hallgatva:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!