A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyeletének friss adatai szerint márciusban 1683 devizaadós élt a lehetőséggel, és belépett az árfolyamgát rendszerébe. Többségük (83 százalékuk) továbbra is a frankhitelesek közül kerül ki, míg 16 százaléka a frissen csatlakozóknak euró alapú hitellel rendelkezett.
A most csatlakozókkal együtt így már összesen 166 740 aktív gyűjtőszámla volt. A rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsönök állománya pedig 1410 milliárdra, a gyűjtőszámlahitel állomány pedig majdnem 2 milliárddal 18 milliárdra emelkedett.
A rendszerbe belépő hitelesek eddig összesen 33 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek, ami azt jelenti, hogy devizaadósonként átlagosan összesen 197,5 ezer forintot takarítottak meg. Azaz évi 100 ezer forintot, mivel 2012 márciusa, vagyis pont két éve létezik az árfolyamgát.
A márciusban csatlakozó 1683 adóssal együtt 2014-ben összesen 4754-en léptek be a rendszerbe, ami igen elenyésző szám, tekintve, hogy például tavaly csak májusban ennél is többen éltek a lehetőséggel. Azt ugyanakkor hozzá kell tenni a történethez, hogy a rendszer 2012-es elindítása óta, aki úgy gondolta, már csatlakozott a rendszerhez, így részben természetszerű az újonnan belépők számának fokozatos apadása. No meg ott van a devizaadósok sorsának végső megoldása is, amire akár többen is várhatnak - bár, a kormány többször is hangsúlyozta: "mindenki lépjen be, a készülő mentőcsomagból így sem maradnak ki!".
Másfelől viszont tavaly novemberben a kormány kiszélesítette az igénybe vevők körét, az idei év pedig a forint látványos gyengüléséről szólt szinte mostanáig. Mindezek fényében így kicsit talán alulmúlja a várakozásokat az új csatlakozók száma.
mfor.hu