3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2012. februárjában előző évhez képest 5,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon, ekkora drágulásra utoljára 2010. márciusában volt példa. Mfor.hu-háttér.

Mivel az év eleji áfa- és jövedéki adóemelés hatásait a kereskedők akciókkal és a fogyasztói árak történő késletetett beépítéssel próbálták meg kivédeni - amit persze nem lehet sokáig csinálni -, a február havi éves infláció mértéke a januárinál 4 százalékponttal lett magasabb, 5,9 százalék - derült ki a KSH legfrissebb jelentéséből. Ez egyébként a külföldi elemzők várakozásainál is kicsivel magasabb érték. A megkérdezettek egyértelműen gyorsuló inflációt vártak, bár a legmagasabb fogyasztói áremelkedést a 4cast csoport prognosztizálta: 5,8 százalékot 12 havi viszonylatban, miközben a várakozások széles tartományban 5,4-5,8 százalék között mozogtak. Ezzel szemben a Raiffeisen szakemberei úgy gondolták, hogy a januárival megegyező mértékű lehet a februári infláció, vagyis 5,5 százalék.

Egy év alatt legnagyobb mértékben az egyéb cikkek és üzemanyagok ára változott, ugyanis 8,7 százalékos drágulás volt megfigyelhető. Mindehhez a jövedéki adó változása mellett a világpiaci árak emelkedése, illetve a forint gyengülése is hozzájárult. A háztartási energia 8,1 százalékkal, a szeszes italok és dohányáruk pedig 7,6 százalékkal lettek magasabbak egy év alatt. Élelmiszereket 6 százalékkal drágábban tudunk vásárolni, míg a tartós fogyasztási cikkek ára 1,3 százalékkal mérséklődött egy év alatt. Éves viszonylatban viszont kiemelkedő a ruházkodási cikkek drágulása is, mely a januári 2,8 százalék után februárban 4,8 százalék volt a statisztikai hivatal szerint. 

Egy hónap alatt 0,8 százalékos áremelkedés

Előző hónaphoz képest februárban 0,8 százalékkal emelkedtek az árak, tehát a januári 2,1 százalékos mértékű megugrást követően jelentősen lassult az infláció. Ez is azt igazolja, hogy bár a szakemberek a változások fogyasztói árakba történő lassú begyűrűzésére számítottak, a valóságban szinten minden termékkategóriába azonnal beépültek.

Havi szinten a legnagyobb mértékben a háztartási energia ára emelkedett, 2,7 százalékkal, míg az élelmiszerekért 1,7, a dohányárukért és szeszes italokért pedig 0,9 százalékkal kellett többet fizetni. A többi termékcsoportnál már csak minimális, 0,1-0,3 százalékos drágulást regisztráltak, a ruházkodási cikkek esetében viszont a tél végi akciók, leárazások miatt 0,6 százalékos árcsökkenés volt tapasztalható az év második hónapjában. Mivel előző évben 2,4 százalékkal csökkentek az árak ugyanebben az időszakban, ezért történhetett meg az, hogy éves összehasonlításban jelentős drágulásról árulkodnak az adatok.

A maginfláció már 5,4 százalék

Igaz, hogy havi szinten a januári 1,6 százalékos megugrás után már csak 0,6 százalékos az élelmiszereket, energiát és szabályozott árú termékeket nem tartalmazó maginfláció mértéke, 2011. februárjához képest a mértéke már 5,4 százalékos. Legutóbb ekkora mértékű maginflációról még a válság előtt, 2008 augusztusában adott számot a KSH, amikor 5,8 százalékos volt a drágulás.

A nyugdíjas infláció egyébként már 6 százaléknál jár éves összehasonlításban, míg a változatlan adótartalmú árindex 3,9 százalékos.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!