A legnagyobb európai hitelminősítő negyedéves helyzetértékelésében kimutatta, hogy a cég besorolási listáján jelenleg hét euróövezeti szuverén adósnak van "A" vagy ennél gyengébb államadós-osztályzata, jóllehet 2008-ban még csak egy ilyen eurótagállam volt - Görögország. Az EKB hosszú távú refinanszírozási művelete (LTRO) "életfontosságú lélegzetvételnyi időt" biztosított a szükséges államháztartási és külső kiigazítások elvégzéséhez, érdemben enyhítve a bankok finanszírozásával kapcsolatos félelmeket, és elejét véve egy euróövezeti "Lehman-pillanatnak" - áll a Fitch keddi londoni elemzésében.
A Fitch Ratings szakértői szerint azonban az euróövezeti válság a szuverén és bankfinanszírozási kondíciók stabilizálódása ellenére továbbra sem megoldott, és a megoldást csak a széles bázisú, az euróövezet egészére kiterjedő, fenntartható gazdasági növekedés beindulása jelenthetné. A hitelminősítő londoni elemzői ugyanakkor ezzel együtt is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy "alacsony a valószínűsége" az euróövezet teljes felbomlásának, mert egy ilyen fejleményért "hatalmas" pénzügyi, gazdasági és politikai árat kellene fizetni.
A Fitch Ratings szerint még egy esetleges részleges felbomlás - vagyis egy vagy több perifériális tagállam távozása - is súlyos rendszerszintű károkat okozna, bár a részleges felbomlás lehetőségét a Fitch elemzői keddi tanulmányukban nem zárták ki teljesen. A cég azonban mindent egybevetve azzal számol, hogy az euróövezet "valahogy elevickél" egy olyan intézményi és pénzügyi rendszer létrehozásáig, amely biztosítani fogja a valutaunió fennmaradását, jóllehet a feladat "politikai és technikai bonyolultsága" azt jelenti, hogy magas a hibázás kockázata.
MTI