Kedden Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter többféle adócsökkentést is bejelentett, melyek révén százmilliárdokat enged ki a kormány a jövő évi költségvetésből. És teszi mindezt úgy, hogy közben a hiánycélt is az idei 2,4 százalékról 2 százalékra mérsékli.
A miniszter később úgy fogalmazott: a kormány úgy döntött, a gazdasági növekedés többletforrásait további beruházások, munkahelyteremtés helyett adócsökkentésre fordítja 2016-ban. Ez hétköznapi nyelvre lefordítva azt jelenti, hogy a lazításra a fedezetet a gazdasági növekedés által megtermelt többletérték biztosíthatja.
Utánaszámoltunk, hogy az ismert makrogazdasági adatok alapján mekkora mozgásteret biztosít a növekedés a költségvetésben, és ez vajon elég lesz-e arra, hogy a bejelentett adó- és hiánycsökkentést ellensúlyozza.
A bejelentett és az eddig ismert lazítási tervek összesen megközelítőleg 237 milliárd forintos kiengedést jelentenek:
- a sertéshús áfájának csökkentése: 25 milliárd forint
- szja-csökkentés: 120 milliárd forint
- kétgyermekes családok adókedvezménynövelése: 15 milliárd forint
- bankadó csökkentése: 60 milliárd forint
- hon- és rendvédelmi dolgozók béremelése 2016-ban: ~7,5 milliárd forint
- az állami közszolgáltatások díja és illetékek csökkentése, megszüntetése: 10 milliárd forint.
A költségvetési hiánycél 2,4 százalékról 2 százalékra történő mérséklése 140 milliárdos finanszírozási tételt jelent a jövő évi büdzsében. Így összesen tehát minimum 378,5 milliárdos fedezetre van szükség a gazdasági növekedésből.
Mekkora a mozgástér?
A gazdasági növekedés mértékét az idei évre 3, a GDP-deflátort pedig a költségvetésben szereplő 2,5 százalékon rögzítettük. Jövőre a GDP-növekedés mértéke 2,5 százalék lehet Varga szavai alapján. Így a tavalyi 31 890 milliárdos nominális GDP idén 33 667, jövőre pedig 35 372 milliárdra fog emelkedni, ami 5 százalékos emelkedés az idei évhez képest.
A költségvetés alapján idén az adóbevételek a GDP 38,4 százalékát teszik ki, és ha ugyanezt az arányt állandónak tekintjük - változatlan adóterhelést és gazdasági szerkezetet feltételezve - 2016-ra is, akkor 13 417 milliárdos bevétele származna a gazdasági növekedésnek köszönhetően az államnak. Ez nominálisan az idei évhez képest 646,5 milliárdos plusz.
Tehát a bejelentett 378,5 miliárdos "lazítással" szemben 646,5 miliárdos többlet áll, vagyis a gazdaságunk növekedése bőségesen biztosíthatja a fedezetet. Sőt, még 268 milliárdos további mozgástér is maradhat számításaink szerint (másodkörös hatásoktól, illetve az online pénztárgépek kiterjesztése miatti gazdaság fehéredéstől eltekintve), amit a jövő évi büdzsében akár további adócsökkentésekre is lehetne fordítani.
Székely Sarolta
mfor.hu