5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi magas árfolyam mellett nem időszerű lecserélni azokat a hiteleket, melyek svájci frank alapúak, hosszabb távon ugyanis még mindig biztos, hogy a svájci frankkal járnak jobban az ügyfelek - hangzott el a CIB Bank szerdai sajtóbeszélgetésén. Mfor.hu-tudósítás.

"A jelenlegi helyzet senkinek nem jó: nem jó a nemzetgazdaságnak, nem jó az ügyfeleknek és nem jó a bankoknak sem. Azt nehéz megítélni, hogy mindenkinek egyformán rossz-e" - hangzott el a CIB Bank sajtóbeszélgetésén a frank elszabadult árfolyamával kapcsolatban. A bank szerint aki tud, annak továbbra is érdemes törlesztenie frankhitelét, hiszen egy esetleges forintra történő átváltással realizálnák az eddigi árfolyamveszteséget.

80 százalékban az árfolyam dobta meg a részleteket

"2008 végén a CDS-felárak 300-400 bázispontos emelkedése miatt a bankok egyoldalúan megemelték a frankhitelek kamatait, de nem egyforma mértékben, így különböző nagyságban hárították át a megnövekedett terheket az ügyfelekre" - mondta a szerdai beszélgetésen Lamboy Judit, a CIB Bank lakossági üzletágának vezetője.

A forinthitelek kamatait viszont jelentősen csökkentették az elmúlt években, a CIB ezzel próbált hozzájárulni ahhoz, hogy az új hitelek esetében inkább a hazai devizában adósodjanak el az emberek. "A meglévő frankhiteleket továbbra sem érdemes átváltani forintra, hosszabb távon biztos, hogy a frankkal járnak jobban az ügyfelek" - hangsúlyozta a bank szakembere.

Lamboy Judit szerint aki teheti, annak érdemes most vállalni a magasabb törlesztőrészleteket, és egy esetleges alacsonyabb frankárfolyam mellett váltani át forintra, hogy ne a teljes árfolyamveszteség realizálódjon. "Egy 2006-ban felvett ötmillió forintos hitel esetében eddig nagyjából egymillió forinttal törlesztett többet, aki forintban vette fel. Viszont a tőkerésze is annyival alacsonyabb. Ha viszont kicsit erősödik a forint a frankkal szemben, akkor a frankhitelek tőkerésze gyorsabb ütemben csökkenhet majd" - emelte ki a CIB lakossági üzletágának vezetője.

Az elmúlt négy évben 32 ezer és 50 ezer forint között ingadozott egy 5 milliós frankhitel törlesztőrészlete, korábban a bankok sem számítottak ekkora kilengésekre. A CIB Bank szakértője szerint 80 százalékban az árfolyamelmozdulás okozta ezt a törlesztőrészlet-emelkedést, 20 százalékban pedig a bankok kamatemelése volt hatással.

Forrás: MNB

"Jelenleg az összes frankhitel árfolyamvesztesége nagyjából 700-800 milliárd forint. Ez a 14 milliárd franknyi állomány és az átlagosan 50-60 forintos árfolyamemelkedés összességéből adódik" - tette hozzá Horváth Krisztián, a CIB Bank üzletfejlesztési igazgatója.

Az adatok azt mutatják, hogy 219 forintos frankárfolyamnál van az a pont, ahol kiegyenlítődik a forint és a svájci frank különbsége, azaz ugyanakkora a havi részlet. Ahhoz viszont, hogy a meglévő hitelek esetében ledolgozzák a hátrányt, vagyis érdemes legyen forintra váltani a frankhitelt, 241 forintos árfolyamra lenne szükség.

Egy bank egyedül nem tudja megoldani a problémát

Lamboy Judit szerint egy bank egyedül nem tudja megoldani a frankhitelesek minden gondját, hiába nyújt bármilyen könnyítést az ügyfeleknek. Szerinte a kormánynak és a pénzügyi szektornak össze kellene fognia az ügyben. Ebből a szempontból üdvözlendő lehet a kormány múlt héten bejelentett nyolc pontos csomagja a devizahitelesek védelme érdekében, ugyanakkor a pontokkal kapcsolatban egyelőre sok a kérdés, a bankrendszernek sincs még egységes álláspontja.

"Mi tavaly májusban kezdtük el a késedelmes hitelek átsrukturálását: összesen 30 ezer ügyfelet kerestünk meg, nagyjából minden második érdeklődött az átstrukturálási lehetőségek iránt, végül 6000 szerződés esetében változtattunk a feltételeken" - mondta a beszélgetésen Vitályos Áron, a CIB Bank értékesítési vezetője.

Az eddig átstrukturált hitelek 11 százaléka azonban máris újra három hónapnál hosszabb késedelembe esett, összesen pedig a megváltoztatott szerződések 24 százaléka esetében van kisebb-nagyobb csúszás. További probléma, hogy az átstrukturált szerződések esetében az emberek 70 százaléka az átmeneti könnyítés után sem fogja tudni fizetni a magasabb törlesztőrészleteket. Ennek oka a frank jelenlegi csúcsárfolyama, illetve az, hogy sokan nem számítottak a válság ilyen elhúzódására.

"Az ügyfelek 26 százaléka azt jelezte, hogy az átstrukturálás óta tovább romlott az anyagi helyzete, 44 százalék pedig arról számolt be, hogy nem lett rosszabb a helyzet, de az eredeti, magasabb részleteket továbbra sem tudja fizetni" - mondta Vitályos Áron.

A CIB értékesítési vezetője szerint a bankok által alkalmazott könnyítések nem jelentettek érdemi megoldást az adósoknak. A részletek középárfolyamon történő számítása például átlagosan 1070 forintot jelent havonta egy ötmilliós hitel esetében, ez pedig elenyésző ahhoz képest, hogy az eredeti 42 ezres törlesztőrészlet nagyjából 60 ezerre emelkedett.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!