A Bank of America-Merrill Lynch, Capital Economics, RBC Capital Markets, JP Morgan, Barclays Capital, Goldman Sachs, 4cast, UBS - szakértői széles sávban mozgó, 3,1-3,6 százalék közötti prognózisokat adtak a teljes kosárra számolt, éves összevetésű augusztusi magyarországi inflációra. Az előrejelzések átlaga 3,34 százalék.
Júliusban 3,1 százalékos, júniusban 3,5 százalékos éves fogyasztói árinflációt mértek Magyarországon.
Az augusztusi éves inflációra a legmagasabb, 3,6 százalékos előrejelzést a Capital Economics szakértői adták, arra a véleményükre hivatkozva, hogy erőteljes bázishatások belépése várható éves összevetésben.
Az előrejelzési sáv magas végéhez jártak közel a JP Morgan elemzői is, akik 3,5 százalékos augusztusi éves inflációt jósoltak. A ház szakértői ugyancsak "jelentős" negatív éves bázishatást várnak az élelmiszerárakban, emellett - számításaik szerint - az üzemanyagok havi összevetésben csaknem 3 százalékkal drágultak augusztusban.
A JP Morgan elemzői közölték: a következő hónapokban kissé még tovább gyorsuló inflációt valószínűsítenek, de várakozásuk szerint az éves drágulási ütem az idei év végére 3 százalék körüli szintre lassul vissza.
A ház szakértői közölték azt is, hogy az MNB szeptember 22-én esedékes új Inflációs Jelentésétől a 2012-es egész éves inflációra vonatkozó prognózis "csupán kisebb mértékű, lefelé mutató felülvizsgálatát" várják.
A JP Morgan elemzői megerősítették alapeseti forgatókönyvüket, amely
az idei év végéig változatlan, majd 2012 első felében 0,5 százalékponttal 5,50 százalékra csökkenő MNB-alapkamattal számol.
A ház megerősítette ugyanakkor azt a véleményét is, hogy az MNB a gyenge növekedési és a "szelíd" inflációs kilátások közepette is "csak akkor veszi majd komolyan fontolóra" jelenlegi 6,00 százalékos alapkamatának csökkentését, ha Magyarország kockázati mutatói számottevően javulnak.
Az egyik fő kockázati mutató, a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díjszabása azonban - a romló külső piaci hangulattól hajtva - egyelőre jelentős ütemben növekszik.
A CMA DataVision szerint az irányadó ötéves futamidejű magyar kormánykötvény-adósság CDS-árazása a hétfői londoni kereskedésben 466 bázispontra emelkedett középárfolyamon a 443,7 bázispontos előző záróról. A nyár elején még 250 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban.
A hétfőre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves díja középárfolyamon most 466 ezer euró minden 10 millió euró magyar államadósság után az irányadó ötéves államkötvény-futamidőre. A nyár eleji díjszabások alapján akkoriban ugyanezeknek a magyar CDS-kontraktusoknak a középárfolyama 250 ezer euró környékén mozgott.
Az augusztusi magyarországi inflációra adott citybeli előrejelzések sávjának alján a Goldman Sachs elemzőinek 3,1 százalékos, vagyis stagnálást jósló prognózisa áll.
A GS szerint a maginflációs körön kívüli termékcsoportok, különösen az élelmiszerek árcsökkenése a múlt hónapban is ellentételezte a cég által várt maginflációs gyorsulást. A forintgyengülés - jóllehet az euróhoz mérve "nem volt eltúlzott" - valamelyest erősíthette a maginflációs termékcsoportban érvényesülő, felfelé ható árnyomást, ám a svájci frankkal szembeni forintgyengülés és ennek negatív fogyasztási hatása valószínűleg mérsékelte a keresleti oldalról megnyilvánuló inflációs nyomást, ha "egyáltalán volt ilyen" a múlt hónapban - érvelek a Goldman Sachs londoni elemzői.
MTI