A mai megbeszélésen jelen volt többek között Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, Palócz Éva, a Kopint-Tárki gazdasági kutatóintézet vezérigazgatója, Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója, Chikán Attila volt gazdasági miniszter és Kornai János közgazdász.
"Érdemi változásra van szükség"
Gyurcsány Ferenc az esemény után elmondta: a cél, hogy az ország győztesen kerüljön ki a válságkezelésből. Hozzátette: jelentős átrendezést, adó-, járulék- és foglalkoztatási reformot fog javasolni; érdemi változásra és a mértékek jelentős korrekciójára van szükség. A miniszterelnök szavai szerint a jelenlévők között abban nem volt vita, hogy elsősorban a munkára rakodó terheket kell csökkenteni.
Tájékoztatása szerint a közgazdászok mindegyike azt javasolta, hogy hosszabb időszakra, 3-4 évre kell gazdasági- és társadalompolitikai programot alkotni, s hogy a kormány a választásoktól függetlenül mutassa be az ország számára a lehetőségeket. Kiemelte, hogy miközben az ország finanszírozhatóságát hosszú távra kell biztosítani, szükséges megteremteni a feltételeket az állami jövedelemcentralizáció csökkentéséhez.
Nem sokkal a miniszterelnök beszéde után erősödni kezdett a magyar valuta: délután kettő óra körül 285,35, délután három órakor pedig 284 forintot kellett adni egy euróért, pedig délután egy órakor még kevéssel 288 alatt állt az árfolyam. A dollár árfolyama 219,54 forintnál volt kora délután, míg a svájci frankkal szemben 189,73-ig erősödött a magyar fizetőeszköz.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a régiós devizák szintén visszakapaszkodtak kicsit a múlt heti mélypontokhoz képest: a lengyel zloty 4,36-nál állt az euróval szemben hétfőn délután, míg a cseh korona 27,803-ig erősödött. Ez szintén azt jelzi, hogy a fenti devizák együtt mozognak a forinttal, a múlt heti párhuzamos gyengülés után most együtt kapaszkodnak vissza.
440 millió eurós hitel versenyképességre
A mai nap híre az is, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) 440 millió eurós, 2013-ig felhasználható, a gazdasági versenyképességet támogató hitelkeretet biztosít Magyarországnak - jelentette be Philippe Maystadt, az EIB elnöke és Veres János. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a hitelkeret az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) gazdaságfejlesztési operatív programjának nemzeti hozzájárulásához nyújthat fedezetet.
A miniszterelnök tegnap jelentette be, hogy a kormány a rendkívüli parlamenti ülést követő másfél hónapban elkészíti és benyújtja az Országgyűlésnek a legfontosabb, legsürgetőbb törvényjavaslatokat annak érdekében, hogy az átalakítások jelentős része július 1-jével hatályba léphessen. Hozzátette: politikailag akkor hiteles, amit tesznek, ha a változások jelentős része ebben a kormányzati ciklusban elkezdődik. Lesznek olyan intézkedések is, amelyek szeptember 1-től, és olyanok is, amelyek a jövő év elejétől lépnek életbe - közölte.
Gyurcsány Ferenc ezt megelőzően a gazdasági és a civil szféra képviselőivel konzultált a kialakult gazdasági helyzetről, valamint a lehetséges irányokról, teendőkről. A négyórás, közel hatvan fő részvételével tartott egyeztetésen a miniszterelnök szavai szerint igazi vita zajlott a világgazdasági válság következtében kialakult helyzetről. Gyurcsány Ferenc ezen az egyeztetésen is megerősítette, hogy a kormány átfogó adó-, közteherviselési, foglalkoztatási és szociális intézkedéscsomagot készít.
Segítenének a devizahiteleseken
Korábban az is elhangzott, hogy a kabinet újabb lehetőségeket keres, amelyek révén méltányosan csökkenthetik a devizahitelesek terheit, kockázatait. Ezek közül az a megoldás vetődött fel, hogy a kormány nyújtson átmeneti időre segítséget - de nem "ajándékpénzt" - azoknak, akiknek a megdrágult törlesztőrészlet miatt veszélybe került a lakásuk - mondta a miniszterelnök.
A hétvégén a kormánytagokkal is tárgyalt a miniszterelnök. Kiss Péter kancellária-miniszter ezután az MTI-nek elmondta, hogy újabb feladatokat kaptak a miniszterek, amelyekről hétfőn egyeztetnek tovább.
Az egyeztetésekkel kapcsolatban a Fidesz közölte: "hiteltelen és komolytalan emberek ülnek a kormányban"; a KDNP szerint pedig nem volt sok értelme a konzultációknak, mivel nem tudunk konkrétumokat a várható lépésekről.
Sólyom László köztársasági elnök egyébként ma délután hivatalában fogadja Gyurcsány Ferenc kormányfőt, a találkozó napirendjén a kialakult gazdasági helyzet szerepel.
VMI
Menedzsment Fórum