A Központi Statisztikai Hivatal szerdán közölte a részletes GDP adatokat, melyek lényegében megerősítették az előzetesen közölt számokat. Pontosabban a változások mértékére vonatkozóan. Kiderült ugyanis, hogy a bruttó hazai termékünk piaci beszerzési áron számított értéke 29 114 milliárd forint volt a kormányzati várakozásként megjelenő 29 203 helyett.
A volumenindexekre rátérve a 2013-as egész éves növekedés 1,1 százalékos volt, a negyedik negyedévben 2,7 százalékkal gyarapodott a gazdaságunk előző évhez képest, az utolsó három hónap előző negyedévhez képest viszont az előzetesen közölt 0,6 százalék helyett "csak" 0,5-tel növekedett.
Ha pedig már a negyedéves bázisú adatokat említettük, mindenképpen érdekes, hogy a mezőgazdaságunk az év második felében a kakukktojás szerepét öltötte magára. Míg ugyanis az előző három hónapokhoz képest a termelői oldalon mind a négy nagy ágazat képes volt a javulásra, a mezőgazdaságunk fokozódó zsugorodást produkált. A harmadik negyedéves 0,5 százalékos elmaradást ugyanis az év utolsó három hónapjában 3,1 százalékos további visszaesés követte. Ezt azonban bőven tudta kompenzálni a többi ágazat, hiszen például az ipar a harmadik negyedéves 0,1 százalékos roppant szerény növekedés után 2,5 százalékos bővülést produkált. Az építőiparunk is három hónap alatt 2,2 százalékos gyarapodásra volt képes.
A mezőgazdaságnak eme botladozása meglátszik a GDP-hez való hozzájáruláson is, hiszen míg harmadik negyedévben képest volt még 1,4 százalékos adni a teljes bruttó hazai termékhez, addig a harmadik negyedévben ez már "csak" 0,8 százalék volt.
Az viszont mindenképpen örömteli, hogy 2013 év végén minden ágazat mondhatni "jelentősebb" és lényegében egymáshoz viszonyítva kiegyensúlyozott mértékben tudott a GDP-hez hozzájárulni. Igaz, hasonló már a harmadik negyedévben is megfigyelhető volt, viszont akkor a mezőgazdaság 1,4 százaléka mellett eltörpült a többi ágazat adata a termelői oldalon. Az alábbi grafikonunk egyébként nagyon jól szemlélteti, hogyan is éledtek fel az egyes ágazatok a tavalyi évben, és hogyan is lábalt ki a 2012-es recesszióból a gazdaságunk.
A GDP felhasználói oldalának hozzájárulásáról készített grafikonunkon is jól láthatók ezek a változások, a kilábalás folyamata. Ami a termelői oldalon az ipar "lendülete", az itt az export és a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a beruházások. Utóbbi a harmadik negyedéves 1,5 százalék után 2,2 százalékot tudott hozzátenni a GDP növekedéséhez elsősorban az EU-s pénzekből finanszírozott állami megrendeléseknek köszönhetően. Viszont még ennél is jobban, 7,9 százalékkal tudta támogatni a negyedéves GDP-t az export, mely az előző évben tapasztalt ingadozás után 2013-ban negyedévről negyedévre erősebb számokat tudott produkálni.
mfor.hu