12 százalékkal nőtt a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona, amely így elérte a 971 milliárd forintot. 2013 júliusának végén a kezelt vagyon még "csak" 866 milliárd volt. A pénztárak negyedéves összevetésben is jól teljesítettek, ugyanis március végén még 5 százalékkal kevesebb, 925 milliárd volt az összvagyonuk - közölte az Stabilitás Pénztárszövetség, amelynek tagjaihoz az önkéntes pénztárakban kezelt vagyon 92 százaléka tartozik.
Ha ezt az összeget egy főre vetítjük, akkor 888,6 ezer forint jön ki, amely az egy évvel korábbi 766 ezer forintot 16 százalékkal haladja meg. Ez a vagyongyarapodás négyszerese a lakossági forintbetétek tavaly júniusi 3,71 százalékos átlagos piaci kamatának, és nyolcszorosa az idén júniusi 1,77 százalékos átlagos lakossági betéti kamatnak. Március végéhez viszonyítva az egy tagra eső összeg a teljes vagyonhoz hasonlóan 5 százalékkal nőtt.
A közlemény szerint megállt az önkéntes pénztárak taglétszámának csökkenése is, legalábbis negyedéves összevetésben változatlan maradt a létszám. A szövetséghez tartozó pénztáraknak jelenleg 1,1 millió tagja van. Az egyéni befizetések összege az első három hónaphoz hasonlóan 2014 második negyedévében is meghaladta a munkáltatói hozzájárulásokat. A tagok közel 12 milliárd forintot fizettek be a pénztárakba, míg a munkáltatóktól 9,2 milliárd forint érkezett a második negyedév során.
1,4 százalékkal nőttek az egészségpénztárak is
Jól teljesítettek az egészségpénztárak is. Június végén több mint 42 milliárd forintos vagyonnal rendelkeztek, ami 1,4 százalékos növekedést jelent az előző negyedév végéhez képest. A taglétszám minimálisan emelkedett: míg március végén 722 ezer tagja volt a Stabilitással együttműködő egészségkasszáknak, addig június végére több mint 5 ezer taggal bővült a tábor.
A második negyedév során az egészségpénztári tagok összesen 1,8 millió alkalommal vettek igénybe a kasszák által finanszírozott szolgáltatást, összesen közel 9,5 milliárd forint értékben. Egy alkalom átlagosan 5263 forintba került, ami 2,2 százalékkal haladja meg az első negyedévben mért átlagot.
Az alacsony kamatszintek nem csak a pénztárak, hanem a befektetési alapok forgalmát is megdobta, ahol akár 40 százalékos hozamot is el lehetett érni ha valaki január 1-én jó papírba fektetett és kivárt a 7. hónap végéig.
mfor.hu