Utoljára tavaly márciusban volt deficites a kínai külkereskedelem.
Februárban az export csupán 2,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az elemzők 26,2 százalékot vártak. Az import ugyanakkor 19,4 százalékkal nőtt, igaz, ez a növekedés is jóval alacsonyabb, mint az elemzők által valószínűsített 32,2 százalék.
A piac csak 4,95 milliárd dolláros hiányt várt februárban, és a jelentős visszaesést - amelyet a kínai Holdújévvel kapcsolatos ünnepségek hatásának tulajdonítanak - mindenképpen átmenetinek értékeli. Ugyanakkor a hiány mértéke meglepte a pénzvilágot, és a hír az ázsiai tőzsdéken jelentős nyugtalanságot okozott.
Az infláció és a gyorsabb jüanfelértékelésre irányuló külföldi nyomás enyhítése szempontjából azonban elemzők mindenképpen kedvezőnek értékelik a kínai külkereskedelem megtorpanását.
Az év első két hónapjában az export összesítve 21,3 százalékkal haladta meg a tavaly februári szintet, míg az import 36,0 százalékkal. Az első két hónap összesített mérlege 0,4 milliárd dollár hiányt mutat, szemben a tavalyi 15 milliárd dolláros havi átlagos többlettel.
Az idén csökkennie kell Kína külkereskedelmi többletének, a pekingi kormányzat belső fogyasztást és importot ösztönző intézkedései nyomán - közölte néhány napja a kínai kereskedelmi miniszter. Csen Tö-ming (Chen Deming) szerint a kormány kereskedelempolitikája az idén importösztönző, és az export stabilizálására törekszik.
Kína tavaly ismét a második helyre szorult Németország mögött a világ exportőreinek sorában, miután 2009-ben már megszerezte a vezető helyet. Tavalyi egész éves kereskedelmi többlete 190 milliárd dollár volt.
MTI