A Központi Statisztikai Hivatal friss kiadványa szerint a nettó minimálbér továbbra sem éri el a létminimum szintjét. Viszont, ami ennél is szomorúbb, hogy még a szegénységi küszöbértéknél is kisebb. A hivatal közlése szerint ugyanis 2012-ben egy aktív felnőttre vonatkozóan 66 399 forint volt a szegénységi küszöbként meghatározott jövedelemszint, vagyis definícióból fakadóan, akik ennél kevesebb pénzt vittek haza az adott évben, szegénynek tekinthetők.
Mivel 2012-ben a bruttó minimálbér 93 ezer forintos összegéből 60 915 forintot vihettek kaptak kézhez az érintettek, kijelenthető: a minimálbérnél a megelőző évek emelései ellenére sem történt érdemi előrelépés. Sőt, a folyamatok eredőjeként az érintettek a szegénységi küszöb alá csúsztak.
2010-ben ugyanis még pont a mostaninak a fordítottja volt a helyzet, vagyis - ha csak 800 forinttal is, de - a minimálbérért dolgozók többet kerestek a szóban forgó jövedelmi szintnél. Akkor ugyanis az 59 441 forintos szegénységi küszöb mellé 60 236 forintos nettó minimálbér társult. Igaz ugyanakkor az is, hogy hazánkban egyáltalán nem az ilyen - 2010-es - helyzet a jellemző. 2007-ig visszamenőleg ugyanis ezen kívül még egyszer fordult elő hasonló, 2008-ben. Ekkor közel 1000 forinttal kaptak kézhez többet a minimálbéresek a szegénységi küszöbként meghatározott jövedelemnél.
Visszatérve a friss adatra, megállapítható még az is, hogy 2012 a differencia szempontjából igen kedvezőtlen év volt, hiszen 9 százalékkal több nettó minimálbérre lett volna szükség ahhoz, hogy a legkisebb kötelező béren bejelentett dolgozókat ne lehessen - legalább - statisztikai alapon szegénynek titulálni.
A 2012-es adóbevallások alapján egyébként azt is lehet tudni, hogy 1,3 millió minimálbéres munkaviszonyt bevalló volt hazánkban, vagyis a szegénységi küszöb alatt élők száma is ennyi lehetett. Természetesen a munkaerőpiaci "trükközésekből" fakadóan valójában kevesebb is lehet ez a szám, hiszen arról nincsenek pontos adatok, hogy hányan lehetnek olyan munkavállalók, akik csak papíron dolgoznak minimálbérért, valójában ezen felül borítékban kapják meg a keresetük többi részét.
Alapjaiban 2013-ban sem lehetett változás
A szegénységi küszöbre vonatkozó adatok gyakorlatban két év késésben vannak, hiszen azt, hogy tavaly mennyi volt ez a jövedelemszint, legkorábban csak egy év múlva tudhatjuk meg.
Mi ugyanakkor tettünk egy kísérletet a tavalyi helyzet felmérésére. A 2007 és 2012 között jellemző, létminimum-szegénységi küszöb differenciákból átlagot számoltunk, ami alapján ebben a 6 évben átlagosan 77 százalékkal volt magasabb a létminimum a szegénységi küszöbnél. Így becslésünk szerint a tavalyi 87 510 forintos létminimum mellé 67 403 forintos szegénységi küszöb párosulhatott. Ebből kiindulva pedig úgy tűnik, nem volt gyökeres változás: vagyis a minimálbéresek továbbra is a szegénységi küszöb alatt éltek 2013-ban. A minimálbérből ugyanis 64 190 forintjuk maradt az érintetteknek - 3000-rel kevesebb az általunk becsült szegénységi küszöbnél.
Székely Sarolta
mfor.hu