3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Utoljára 2010-ben volt olyan év, amikor a minimálbérért dolgozók kicsivel többet kerestek annál, mint ami a szegénységi küszöbként meghatározott bért jelentette.

A Központi Statisztikai Hivatal friss kiadványa szerint a nettó minimálbér továbbra sem éri el a létminimum szintjét. Viszont, ami ennél is szomorúbb, hogy még a szegénységi küszöbértéknél is kisebb. A hivatal közlése szerint ugyanis 2012-ben egy aktív felnőttre vonatkozóan 66 399 forint volt a szegénységi küszöbként meghatározott jövedelemszint, vagyis definícióból fakadóan, akik ennél kevesebb pénzt vittek haza az adott évben, szegénynek tekinthetők.

Mivel 2012-ben a bruttó minimálbér 93 ezer forintos összegéből 60 915 forintot vihettek kaptak kézhez az érintettek, kijelenthető: a minimálbérnél a megelőző évek emelései ellenére sem történt érdemi előrelépés. Sőt, a folyamatok eredőjeként az érintettek a szegénységi küszöb alá csúsztak.

2010-ben ugyanis még pont a mostaninak a fordítottja volt a helyzet, vagyis - ha csak 800 forinttal is, de -  a minimálbérért dolgozók többet kerestek a szóban forgó jövedelmi szintnél. Akkor ugyanis az 59 441 forintos szegénységi küszöb mellé 60 236 forintos nettó minimálbér társult. Igaz ugyanakkor az is, hogy hazánkban egyáltalán nem az ilyen - 2010-es - helyzet a jellemző. 2007-ig visszamenőleg ugyanis ezen kívül még egyszer fordult elő hasonló, 2008-ben. Ekkor közel 1000 forinttal kaptak kézhez többet a minimálbéresek a szegénységi küszöbként meghatározott jövedelemnél.

Visszatérve a friss adatra, megállapítható még az is, hogy 2012 a differencia szempontjából igen kedvezőtlen év volt, hiszen 9 százalékkal több nettó minimálbérre lett volna szükség ahhoz, hogy a legkisebb kötelező béren bejelentett dolgozókat ne lehessen - legalább - statisztikai alapon szegénynek titulálni.

A 2012-es adóbevallások alapján egyébként azt is lehet tudni, hogy 1,3 millió minimálbéres munkaviszonyt bevalló volt hazánkban, vagyis a szegénységi küszöb alatt élők száma is ennyi lehetett. Természetesen a munkaerőpiaci "trükközésekből" fakadóan valójában kevesebb is lehet ez a szám, hiszen arról nincsenek pontos adatok, hogy hányan lehetnek olyan munkavállalók, akik csak papíron dolgoznak minimálbérért, valójában ezen felül borítékban kapják meg a keresetük többi részét.

Alapjaiban 2013-ban sem lehetett változás

A szegénységi küszöbre vonatkozó adatok gyakorlatban két év késésben vannak, hiszen azt, hogy tavaly mennyi volt ez a jövedelemszint, legkorábban csak egy év múlva tudhatjuk meg.

Mi ugyanakkor tettünk egy kísérletet a tavalyi helyzet felmérésére. A 2007 és 2012 között jellemző, létminimum-szegénységi küszöb differenciákból átlagot számoltunk, ami alapján ebben a 6 évben átlagosan 77 százalékkal volt magasabb a létminimum a szegénységi küszöbnél. Így becslésünk szerint a tavalyi 87 510 forintos létminimum mellé 67 403 forintos szegénységi küszöb párosulhatott. Ebből kiindulva pedig úgy tűnik, nem volt gyökeres változás: vagyis a minimálbéresek továbbra is a szegénységi küszöb alatt éltek 2013-ban. A minimálbérből ugyanis 64 190 forintjuk maradt az érintetteknek - 3000-rel kevesebb az általunk becsült szegénységi küszöbnél. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!