Az idei évi teljesítmény után sem javasolja osztalék kifizetését a Magyar Telekom igazgatósága - erősítette meg az eddigi információkat Szabó János, a társaság vezérigazgató-helyettese a harmadik negyedéves gazdálkodást bemutató sajtótájékoztatón.
Ugyan - ahogy az a hajnali tájékoztatóból kiderült - a Telekom háromhavi cashtermelő szintje 23,5 milliárd forintra nőtt, ami az osztalékfizetés alapja lehet, de ennek csak egy része köthető a javuló gazdálkodási adatokhoz, egy része egyszeri, a beszállítókkal kapcsolatos olyan elszámolásbeli változásokra vezethető vissza, ami a Telekom számára növelte a rendelkezésre álló készpénzt.
Erre szüksége is volt a cégnek, hiszen októberben kellett kifizetni 58,65 milliárd forintot frekvencia licenszre, ami miatt a nettó adósságállomány korábban soha nem látott szintre, 418,5 milliárdra nőtt. Ez pedig az nettó adósságrátát szintén historikus csúcsra, 44,6 százalékra emelte.
Ráadásul rossz hír a Telekom osztalékában bízó befektetők számára, hogy a társaság a jövőben esedékes éves frekvenciadíjak jelenértékét, kb. 39 milliárd forintot szintén aktiválni fogja a nettó adósságsoron a negyedik negyedévben. Vagyis a korábbi operatív kiadásként kezelt éves díjakat nem 15 éven keresztül az adott időszak EBIDTA-jának terhére, hanem a q4-ben egyszerre CAPEX-ként számolják el, vagyis tőkésítik. Tehát például egy 10 év múlva esedékes éves licenszdíj már most meg fog jelenni a Telekom mérlegében.
mfor.hu szerk: Ez pedig a nettó eladósodottsági szintet tartósan a 30-40 százalékos nettó adósságráta fölött tarthatja, ami miatt hosszabb ideig tarthat az „osztalékmentes időszak” a Telekomnál.
Szabó János a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a harmadik negyedév folyamatai is az elmúlt időszakban már megszokott „mederben folytak”. Az internadó miatti átmeneti izgalmak mellett két jelentősebb esemény történt. Az egyik a frekvencia-pályázatok kiosztását követően elindított 4G-s hálózat volt, aminek köszönhetően a magyar 4G-s lefedettség 70 százalék fölé nőtt. A Telekom céljai szerint ez az arány 2015 végére el fogja érni a 95 százalékot, ami a Digitális Magyarország elengedhetetlen feltétele. Szabó szerint jó hír, hogy immár 314 ezer Telekom-ügyfél használja a 4G nyújtotta szolgáltatásokat.
A másik fontos hír Macedóniához kapcsolódik. Az ottani második és harmadik szolgáltató, a Telekom Austria és Telekom Slovenije leányvállalati egyesülnek. Vagyis az eddigi háromszereplős piac kétszereplőssé válik, ha a hatóságok ezt jóváhagyják. Ráadásul vezetékes „lába” is van mindkét szolgáltatónak, ami így nagyon erős versenytársat eredményezhet a Telekom ottani leánycége számára. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a macedón hatóságok jóváhagyják-e az egyesülési szándékot.
mfor.hu